Wykład Doroty Kondratiuk pt. „Związki Józefa Piłsudskiego z Łapami”

środa, 15 maj 2019

W dniu 9.05.2019 r. w sali konferencyjnej Urzędu Miasta odbył się kolejny – comiesięczny wykład, w którym uczestniczyli członkowie UTW w Łapach. Wykład pt. „Związki Józefa Piłsudskiego z Łapami” wygłosiła pani Dorota Kondratiuk  dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych im. Stefana Czarnieckiego w Łapach.

Z przystępnej i ciekawej relacji wykładowcy, dowiedzieliśmy się o tym, że Marszałek wielokrotnie odwiedzał Łapy, początkowo jako działacz PPS, później jako Marszałek. Wizyty wiązały się z faktem, że mieście znajdowała się jedna z większych przygranicznych stacji kolejowych, a Łapy leżały na trasie z Warszawy do Wilna, które często odwiedzał.
Pierwszy oficjalny przyjazd Naczelnika do Łap nastąpił 1 czerwca 1919 roku. Marszałek jechał wówczas do wyzwolonego Grodna. Kolejne odwiedziny miały miejsce 20 kwietnia 1933 roku, natomiast zimą 1935 roku pięciokrotnie przejeżdżał przez Łapy, odwiedzając ukochane Wilno. Po śmierci Marszałka 31 maja 1935 roku przez stację Łapy przejechał specjalny pociąg z sercem Józefa Piłsudskiego.
Dziękujemy p. Kondratiuk za przybliżenie historii związanej z Józefem Piłsudskim i naszym miastem. Jako mieszkańcy Łap jesteśmy dumni, że Wódz Niepodległej Polski bywał w naszym mieście.
Na zakończenie spotkania, w związku z  dniem Bibliotekarza, prezes Stowarzyszenia Barbara Gogolewska w imieniu wszystkich studentów przekazała na ręce pani Barbary Bajdy dyrektor biblioteki w Łapach serdeczne podziękowania za wieloletnią współpracę i pomoc w naszej działalności.

                                                                                                             Zarząd UTW