„Pamięci nie da się zgładzić!”

piątek, 14 kwiecień 2023

W 83. rocznicę zbrodni katyńskiej i 13. rocznicę katastrofy smoleńskiej na Placu Niepodległości spotkali się przedstawiciele samorządu miejskiego i powiatowego oraz mieszkańcy, którzy w ten sposób oddali hołd blisko 22 tys. obywatelom Polski zamordowanym w zbrodni katyńskiej oraz 96 osobistościom życia publicznego, które zginęły w katastrofie smoleńskiej.

O dwóch ważnych rocznicach, które wiążą się z ogromną stratą dla naszego narodu w przejmujący i wzruszający sposób opowiadał piękny program artystyczny przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 im. Marii Konopnickiej w Łapach pod kierunkiem nauczycielki Kingi Guzowskiej.

Za przygotowanie tego poruszającego występu patriotycznego dziękowała sekretarz gminy Joanna Micota. Pani sekretarz w swoim wystąpieniu nawiązała do niewygłoszonego w Katyniu w 2010 r. przemówienia Prezydenta RP śp. Lecha Kaczyńskiego, który na grobach zamordowanych Polaków miał mówić o kłamstwie katyńskim i potrzebie prawdy, by „katyńska rana mogła się wreszcie zagoić i zabliźnić”. - Putinowska Rosja nie porzuciła swoich  imperialistycznych zapędów i znów ożywiła zapominane obrazy, ogrom cierpienia, bezsensownego bestialstwa, przerażającego okrucieństwa… Trwa wojna na Ukrainie, mimo że tak często padały słowa: „Nigdy więcej wojny!” – mówiła Joanna Micota, nawiązując do współczesnego dramatu wojny na Ukrainie i zakończyła słowami. - Wierzę, że Ukraina, która broni nie tylko swego terytorium, ale także wspólnych europejskich wartości wygra tę wojnę – tak, jak dobro zwycięża zło.

- Nie mogliśmy mówić o Katyniu. Miał to być inny świat, inna historia, inni święci (…), inni świadkowie, inni bohaterowie, inne ideały, inne wartości itd. Nie udało się, dzięki temu, że jest pamięć. Dzięki temu, że nie damy sobie tej prawdy wyrwać – mówił wicestarosta Roman Czepe, który w swoim wystąpieniu wspominał m.in. śp. Krzysztofa Putrę, wicemarszałka Sejmu i Senatu RP.

Przed ceremonią złożenia wieńców minutą ciszy została uczczona pamięć Ofiar Zbrodni Katyńskiej z 1940 roku oraz katastrofy pod Smoleńskiem w 2010 roku.

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych: wicestarosta Powiatu Białostockiego Roman Czepe oraz Radni powiatowi Maria Busłowska i Andrzej Gąsowski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Łapach Dariusz Wincenciak wraz z Wiceprzewodniczącą Krystyna Grabowską oraz radni: Leszek Gulewicz, Sławomir Jan Maciejewski, Maciej Michno i Stanisław Żochowski oraz Sekretarz Gminy Joanna Micota. Gminną Radę Seniorów reprezentowała wiceprzewodnicząca Anna Kołakowska, a Młodzieżową Radę Miejską Kamil Raciborski. Nie zabrakło także przedstawicieli Koła Terenowego Klubu Więzionych, Internowanych i Represjonowanych.

Znicze zapaliły delegacje: Centrum Kształcenia Zawodowego w Łapach, Zespołu Szkół Mechanicznych im. Stefana Czarnieckiego w Łapach, Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Świętego Jana Pawła II w Łapach, Szkoły Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Łapach, Szkoły Podstawowej nr 3 im. Marii Konopnickiej w Łapach, Szkoły Podstawowej im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Łupiance Starej, Szkoły Podstawowej im. Jana III Sobieskiego w Płonce Kościelnej oraz Szkoły Podstawowej im. Hugona Kołłątaja w Uhowie.

Po uroczystości na Placu Niepodległości delegacja władz samorządowych złożyła na Grobie Nieznanego Żołnierza na cmentarzu w Łapach symboliczną wiązankę kwiatów i zapaliła znicze w hołdzie zamordowanym przez NKWD.

Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją pt. „1940 Katyń” przygotowana przez Szkołę Podstawowa nr 3 im. Marii Konopnickiej w Łapach