Spotkania z kulturą polską obywateli Ukrainy

środa, 09 sierpień 2023

Zakończył się  cykl spotkań pt. „Krok po kroku do integracji społecznej osób z Ukrainy”, który został  zorganizowany w ramach konkursu na oddolne inicjatywy społeczne realizowanego przez Fundację Wspierania Przedsiębiorczości OPTIMA w ramach Akademii Lidera Lokalnego w Łapach. Działanie zostało podjęte z myślą o obywatelach Ukrainy, którzy w wyniku wybuchu konfliktu zbrojnego zmuszeni byli opuścić swoją ojczyznę i zdecydowali się na przyjazd do Łap.

Uczestnicy mieli możliwość nauki i doskonalenia języka polskiego, a także poznania kultury, obyczajów i tradycji Polski w celu lepszego zrozumienia kraju, w którym mieszkają i funkcjonują. Poznali również innych obywateli Ukrainy. Tym samym nawiązali nowe relacje społeczne, co jest ważne nie tylko dla samopoczucia, ale także przyczynia się do tworzenia wsparcia i solidarności w nowym środowisku. Dodatkowo nabyte umiejętności czytania i rozumienia dokumentów w języku polskim w przyszłości pozwoli uczestnikom na swobodne korzystanie z usług publicznych oraz ułatwi proces znalezienia pracy, która warunkuje stabilną pozycję w nowym kraju.

Spotkania odbywały się w łapskiej bibliotece publicznej, która jako instytucja edukacyjna i kulturalna jest doskonałym miejscem do organizacji takich działań. Zajęcia językowe prowadzone były w formie interaktywnej angażującej uczestników w różnorodne aktywności. Zostały zastosowane różne metody i narzędzia takie jak ćwiczenia pisemne, słuchowe i mówione, gry językowe, rozmowy i dyskusje przy aromatycznej herbacie. Odbyły się również warsztaty kulinarne. Polska kuchnia to bogactwo smaków i tradycji, które można odkrywać przez gotowanie i degustację potraw. Uczestnicy mieli okazję samodzielnie przygotować bigos. To nie tylko wzbogacało ich wiedzę kulinarną, ale także integrowało grupę w atmosferze wspólnej pracy. Dzięki temu nauka była nie tylko efektywna, ale również przyjemna, co wpłynęło pozytywnie na zaangażowanie uczestników.

Cała grupa biorąca udział w inicjatywie otrzymała materiały biurowe. Natomiast dzieciom, które przychodziły wraz z rodzicami na spotkania, podarowane zostały książki. Czytanie to jedna z najważniejszych umiejętności, która rozwija wyobraźnię, poszerza słownictwo i pozwala poznać inne kultury.

Działania, które były ukierunkowane na integrację Ukraińców mieszkających w Łapach, odegrały kluczową rolę w budowaniu otwartej i zróżnicowanej społeczności lokalnej. Poprzez poznawanie kultury, naukę języka oraz nawiązywanie nowych relacji uczestnicy tych spotkań mieli szansę na pełniejsze uczestnictwo w życiu naszego miasta.

Tego typu inicjatywy są doskonałym przykładem jak edukacja, kultura i otwartość kształtują międzykulturową przestrzeń, gdzie różnorodność i współistnienie wielu kultur spotyka się ze zrozumieniem i szacunkiem, sprzyjając tym samym  integracji społecznej i wzajemnej akceptacji. Natomiast zrealizowanie działań w bibliotece pokazuje, że jest ona miejscem inspirujących działań i spotkań w istotny sposób wpływających na życie lokalnej społeczności.

"Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego"