Święto Wojska Polskiego

czwartek, 17 sierpień 2023

Wyjątkową oprawę w tym roku miało Święto Wojska Polskiego w Łapach. Święto Wojsko Polskiego upamiętnia zwycięską bitwę warszawską, która trwała w dniach 13 – 25 sierpnia 1920 r. Stworzyła ona Polakom szansę doprowadzenia wojny do zwycięskiego końca i ocaliła niepodległy byt Rzeczypospolitej.

Uroczystości w kościele w Płonce Kościelnej

Obchody Święta Wojska Polskiego rozpoczęły się 15 sierpnia (wtorek) o godz. 9.00 mszą św. w kościele parafialnym pw. Św. Michała Archanioła w Płonce Kościelnej. Licznie zgromadzeni parafianie i goście, jak co roku, modlili się w intencji Ojczyzny. Oprawę artystyczną liturgii przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana III Sobieskiego w Płonce Kościelnej.

Tego dnia w kościele w Płonce Kościelnej miały też miejsce uroczystości odpustowe związane ze świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Złożono kwiaty i zapalono znicze w hołdzie bohaterom

Następnie przy pomniku Niepodległości oraz pomniku ppłk Stanisława Nilskiego – Łapińskiego na Placu Niepodległości oraz na Grobie Nieznanego Żołnierza na cmentarzu oddano hołd bohaterom walczącym w obronie niepodległości, składając wiązanki kwiatów i zapalając znicze.

Piknik wojskowy „Silna Biało-Czerwona”

Po części oficjalnej o godz. 12.00 rozpoczął się piknik na Stadionie Miejskim pod hasłem: „Silna Biało-Czerwona”. Na uczestników wydarzenia czekało mnóstwo atrakcji. Można było obejrzeć pokaz nowoczesnego sprzętu wojskowego, zjeść wojskową grochówkę i zwiedzić stoiska promocyjne jednostek wojskowych. Na scenie wystąpił zespół "... kolej na Łapianki".

Była też możliwość rozmowy z rekruterami na temat form służby wojskowej w mobilnym punkcie rekrutacji. Na dzieci czekały atrakcje m.in. dmuchańce i animacje. UKS Łapska Akademia Piłki Siatkowej przygotowała rodzinne rozgrywki w siatkówkę.

Kibicom piłki nożnej emocji dostarczył mecz Pogoń Łapy vs 14 Suwalski Pułk Przeciwpancerny.

Jedną z atrakcji był także występ Orkiestry Wojskowej z Siedlec.

W uroczystościach wzięli udział posłowie na Sejm RP Dariusz Piontkowski i Jarosław Zieliński. Władze samorządowe reprezentowali Burmistrz Krzysztof Gołaszewski, wicestarosta Powiatu Białostockiego Roman Czepe wraz radnymi powiatowymi: Marią Busłowską i Mariuszem Gołaszewskim – Wiceprzewodniczącym Rady Powiatu Białostockiego, Przewodniczący Rady Miejskiej w Łapach Dariusz Wincenciak, radni Rady Miejskiej w Łapach: Krystyna Grabowska, Adam Karasiewicz, Sławomir Jan Maciejewski, Przewodniczący Młodzieżowej Rady Miejskiej Kamil Raciborski, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Łupiance Starej Alicja Skłodowska oraz Dorota Kondratiuk – Prezes, Marian Jurkin i Piotr Sobieszczak z Łapskiego Towarzystwa Regionalnego. W uroczystościach uczestniczyli także członkowie Koła Terenowego Klubu Więzionych, Internowanych i Represjonowanych w Białymstoku oraz mieszkańcy Gminy Łapy. Wojsko reprezentował ppłk Adam Olszewski z Ośrodka Zamiejscowego w Białymstoku Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.