Za nami sierpniowa sesja

wtorek, 29 sierpień 2023

Rada Miejska obradowała w piątek (25.08) podczas sesji w Inkubatorze Przedsiębiorczości.

Radni zapoznali się z funkcjonowaniem i sytuacją ekonomiczną Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej oraz Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Łapach. Zajmowali się także aktualizacją diagnozy potrzeb i potencjału wspólnoty samorządowej w zakresie usług społecznych. Przyjęli Program Usług Społecznych w Gminie Łapy. Ustanowili tryb i sposób powoływania oraz odwoływania członków Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej w Łapach. Podjęli uchwałę w sprawie oceny aktualności studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego obowiązujących na terenie Gminy Łapy. Radni stosowną uchwałą wyrazili zgodę na zwrot PKP SA nieruchomości, na której zlokalizowany był rozebrany niedawno budynek dworca kolejowego. Dokonali też zmian w budżecie i wybrali spośród radnych członków zespołu opiniującego kandydatów na ławników.

Funkcjonowanie i sytuacja ekonomiczna Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej sp. z o.o. w Łapach

Funkcjonowanie i sytuacja ekonomiczna Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Łapach sp. z o.o.

W tym punkcie obrad przewodniczący Rady Miejskiej Dariusz Wincenciak odczytał apel radnych Klubu Radnych Niezależnych do prezesa ZWiK Dariusza Kruszewskiego. Apel dotyczył zainstalowania przepływomierza na kolektorze ścieków sanitarnych z Gminy Poświętne. W uzasadnieniu radni wskazywali na potrzebę „rzetelnego i transparentnego rozliczenia finansowego gospodarki wodno-ściekowej”. Po dyskusji na ten temat radni przegłosowali wniosek, aby przenieść dyskusję na kolejną sesję po przedstawieniu radnym analizy finansowej dot. zainstalowania miernika.

Omówienie aktualizacji diagnozy potrzeb i potencjału wspólnoty samorządowej w zakresie usług społecznych

Zmiany w Programie Usług Społecznych w Gminie Łapy. Wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego

Program ma na celu zwiększenie dostępności do zintegrowanych usług społecznych odpowiadających na potrzeby mieszkańców Gminy  Łapy, poprzez zapewnienie kompleksowego wsparcia za pomocą usług, których mieszkańcy potrzebują. Program usług społecznych zawiera katalog usług społecznych, który jest odpowiedzią na dynamikę zmian zjawisk społecznych, także o zasięgu lokalnym.

Realizacja Programu Usług Społecznych wynika z przeprowadzonej Diagnozy potrzeb i potencjału społeczności lokalnej Gminy Łapy w zakresie usług społecznych oraz uzupełnienia diagnozy potrzeb i potencjału społeczności lokalnej gminy Łapy w zakresie usług społecznych . Diagnoza została przeprowadzona zgodnie z art. 21 Ustawy z dnia 19 lipca 2019 r o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych (Dz.U.2019 poz.1818).

Zmiana Programu Usług Społecznych dotyczy rozszerzenia katalogu usług społecznych oraz wprowadzenie nowej usługi społecznej na terenie Gminy Łapy tj. wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego. Wiele osób dopytuje się o sprzęt rehabilitacyjny. Często po opuszczeniu placówki medycznej osoba w krótkim czasie nie jest w stanie zorganizować/ kupić niezbędnego sprzętu np. wózka inwalidzkiego, łóżka specjalistycznego. Uruchomiając taką wypożyczalnię mieszkańcy mają łatwiejszy dostęp do specjalistycznego sprzętu. Aktualnie mieszkańcy gminy otrzymują informację, jak i gdzie można uzyskać dofinansowanie na sprzęt, jednak uzyskanie go wiąże się z długim okresem oczekiwania. Uruchomienie Wypożyczalnia Sprzętu Rehabilitacyjnego, może zmniejszyć ten problem. Taki sprzęt potrzebny jest także w przypadku np. okresowego uszkodzenia narządów ruchu, np. złamania nogi, gdzie ograniczone poruszanie występuje przez określony czas i nie warto inwestować w sprzęt, np. kule, czy wózek inwalidzki.

Realizacja usługi wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego przyczyni się do poszerzenia, podniesienia jakości i dostępności oferty usług społecznych na terenie gminy Łapy, co będzie sprzyjać wyrównywaniu szans i zapobieganiu wykluczeniu społecznemu mieszkańców. Wprowadzenie ww. usługi przyczyni się do rozwoju nowych form zindywidualizowanego wsparcia, a także prowadzi do wzbogacenia o nowe propozycje rozwiązań i dobre praktyki wdrażane z korzyścią dla kształtowania lokalnej polityki społecznej w obszarze wsparcia i aktywizacji mieszkańców gminy Łapy. 

Radni przychylili się do powyższego uzasadnienia i dokonali stosownej zmiany w Programie Usług Społecznych w Gminie Łapy, umożliwiającej uruchomienie wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego.

Podjęto uchwałę w sprawie trybu i sposobu powoływania oraz odwoływania członków Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej w Łapach

W drodze uchwały określono tryb i sposób powoływania oraz odwoływania członków Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej w Łapach

Zmiany w budżecie gminy na 2023 rok

Radni dokonali kilku zmian w tegorocznym budżecie. Jedną ze zmian jest zwiększenie środków do kwoty prawie 195 tys. zł wydatków na przebudowę ul. Długiej w Łapach na odcinku od ul. Cmentarnej do ul. 3-go Maja. Do budżetu wprowadzono też dotację celową w wysokości 50 tys. zł na dofinansowanie zadań inwestycyjnych przy zabytkach w związku z uzyskaniem dofinansowania z rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

Podjęto uchwałę w sprawie oceny aktualności studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego obowiązujących na terenie Gminy Łapy

Rada Miejska podjęła stosowną uchwałę w sprawie oceny aktualności studium i planów miejscowych. 

W uzasadnieniu do projektu uchwały znalazło się następujące szczegółowe poniższe wyjaśnienie:

W celu oceny aktualności studium i planów miejscowych wójt, burmistrz albo prezydent miasta dokonuje analizy zmian w zagospodarowaniu przestrzennym, ocenia postępy w opracowywaniu planów miejscowych i opracowuje wieloletnie programy ich sporządzania w nawiązaniu do ustaleń studium, z uwzględnieniem m.in.:

  • wydanych decyzji o warunkach zabudowy i o lokalizacji inwestycji celu publicznego, zamieszczonych w rejestrach prowadzonych przez wójtów, burmistrzów albo prezydentów miast,
  • wydanych decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego o znaczeniu krajowym i wojewódzkim, zamieszczonych w rejestrach prowadzonych przez marszałków województw,
  • wniosków w sprawie sporządzenia lub zmiany planu miejscowego.

Wyniki przedmiotowej analizy, po uzyskaniu opinii gminnej komisji urbanistyczno-architektonicznej (posiedzenie komisji odbyło się w dniu 17 sierpnia b.r.) przekazywane są radzie gminy co najmniej raz w czasie kadencji rady, która podejmuje stosowną uchwałę w sprawie oceny aktualności studium i planów miejscowych.

Przy podejmowaniu uchwały rada gminy bierze pod uwagę w szczególności zgodność studium oraz planów z wymaganiami wynikającymi z przepisów ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, odnoszącymi się do tych dokumentów (art. 10 ust. 1 i 2, art. 15 oraz art. 16 ust. 1 ustawy). W przypadku uznania ich za nieaktualne w całości lub w części, może podjąć działania, o których mowa w art. 27 ustawy, tj. zmierzające do ich zmian.

Należy wyjaśnić, że nie przeprowadzono oceny zmian w okresie poprzedniej kadencji Burmistrza, ponieważ w toku opracowania były zmiany planów zainicjowane Uchwałą Nr XIX/176/16 Rady Miejskiej w Łapach z dnia 31 marca 2016 r., zmienionej Uchwałą Nr XXXVII/321/17 z dnia 28 września 2017 r. i prace nad zmianami do końca kadencji nie zostały zakończone; zmiany planów kontynuowano w obecnej kadencji i zostały uchwalone Uchwałą Nr XXII/180/20 Rady Miejskiej w Łapach w dniu 5 czerwca 2020 r.

W tym miejscu należy zwrócić uwagę na nowe regulacje prawne, które wejdą w życie po upływie 30 dni od daty publikacji w dzienniku ustaw; zmiana ustawy o planowaniu
i zagospodarowaniu przestrzennym, zwana potocznie „rewolucją planistyczną”, została uchwalona przez sejm RP w dniu 07 lipca 2023 r. i podpisana przez Prezydenta w dniu 24 lipca b.r. wprowadza daleko idące zmiany w systemie planowania przestrzennego, a także zmiany w bezpośrednio powiązanych 50 innych ustawach. Do chwili obecnej ustawa nie została opublikowana, jak również nie ukazały się akty wykonawcze tj. rozporządzenia regulujące szczegółowo nowe wymagania wprowadzane ustawą.

Z uwagi na fakt, że obszar gminy Łapy w całości pokryty jest obowiązującymi planami, których aktualność poddano ocenie w niniejszej analizie zmian w zagospodarowaniu przestrzennym, zasadne jest podjęcie prac planistycznych z uwzględnieniem kierunków polityki przestrzennej gminy wskazanej w obowiązującym studium, które będzie obowiązywać do końca 2025 r. Plany miejscowe zachowują ważność i mogą być zmieniane na podstawie dotychczasowych przepisów, to jednak uwzględniając powyższe należy dostosować się do terminów i zasad obowiązujących w okresie przejściowym, co uzasadnia przystąpienie do prac zwłaszcza w obszarach, gdzie plany straciły aktualność, a także w obszarach wskazanych do objęcia planami, gdzie jest to uzasadnione i gdzie występuje taka potrzeba z uwagi na duże zainteresowanie mieszkańców oraz w celu uniknięcia chaosu przestrzennego, biorąc jednocześnie pod uwagę skutki finansowe ich wejścia w życie (wykup dróg, uzbrojenie itp.).

Zgoda na przekazania nieruchomości w dzierżawę

Radni wyrazili zgodę, aby nieruchomość o powierzchni 100 m² przy ul. ppłk. Nilskiego-Łapińskiego, która od wielu lat jest wykorzystywana jako parking nadal dzierżawić dotychczasowemu dzierżawcy.

Zgoda na darowiznę na cel publiczny PKP SA nieruchomości, na której zlokalizowany był rozebrany niedawno budynek dworca kolejowego

Gmina Łapy jest wieczystym użytkownikiem działki nr 230/213. Na nieruchomości zlokalizowany był stary budynek dworca PKP, który został poddany rozbiórce. PKP S.A. w ramach modernizacji linii kolejowej E75 zamierza wybudować nowy dworzec, służący realizacji celu transportu publicznego. Przekazana w drodze darowizna  działka 230/213  będzie wykorzystana na ten cel. Radni stosowną uchwałą wyrazili zgodę na tę darowiznę.

Powołanie zespołu opiniującego kandydatów na ławników

Radni powołali zespół opiniujący kandydatów na ławników w składzie:

Radny Karol Brzozowski

Radna Krystyna Grabowska

Radny Andrzej Rogowski

Radny Dariusz Wincenciak