Ruszyła wielka wymiana oświetlenia ulicznego w Gminie Łapy

wtorek, 19 wrzesień 2023

2000 sztuk nowoczesnych opraw ze źródłem światła typu LED zastąpi wyeksploatowane i nieefektywne oprawy wysokoprężne, które dotąd oświetlały większość ulic na terenie Gminy Łapy.

Modernizacja oświetlenia ulicznego obejmuje wymianę opraw oświetlenia ulicznego na oświetlenie energooszczędne w mieście i w naszych sołectwach. W ramach tej inwestycji zainstalowany zostanie także system inteligentnego zarządzania oświetleniem.

- Dzięki zastosowaniu tego rozwiązaniu będziemy mogli dostosować natężenie światła ulicznego do aktualnych warunków i potrzeb użytkowników. Ulice będą zawsze odpowiednio oświetlone, ale tam, gdzie ruch jest mniejszy, na drogach mało uczęszczanych, będziemy mogli sterować poziomem oświetlenia – wyjaśnia zastępca burmistrza Krzysztof Dudziński.

Dlatego dodatkowo 159 istniejących ledowych opraw ulicznych i 64 opraw parkowych zostanie dostosowanych do współpracy z inteligentnym systemem zarządzania.

Inwestycja ma na celu zwiększenie efektywności energetycznej i ekonomicznej oraz uzyskania właściwych parametrów oświetlenia. Przede wszystkim ma się przyczynić do redukcji rachunków za energię elektryczną. Lampy ledowe, co też ma znaczenie, mają  dłuższą żywotność i rzadziej trzeba je wymieniać.

W czasach, gdy prąd jest tak drogi inwestycja w wymianę na LED-owe oświetlenia ulic gminnych przyniesie tak potrzebne oszczędności. Jednocześnie ulice będą doskonale oświetlone, co na pewno poprawi bezpieczeństwo. Ważny jest też aspekt ekologiczny – mówi burmistrz Krzysztof Gołaszewski.

Wykonawcą prac jest firma Solarwat z Sokółki, która została wyłoniona w przetargu. Wartość zamówienia brutto to 4 543 752 zł. Prace zgodnie z umową mają się zakończyć na początku listopada 2023 r.

Przeprowadzenie modernizacji oświetlenia ulicznego obejmującego całą gminę to jeden z elementów projektu „Wspólnie z naturą w Łapach – adaptacja do zmian klimatu”. Cały projekt zakłada także powstanie 36 nowych atrakcyjnych miejsc z zieloną i niebieską infrastrukturą w mieście i na terenach wiejskich oraz mnóstwo działań edukacyjno-informacyjnych.

Gmina Łapy na realizacje projektu „Wspólnie z naturą w Łapach – adaptacja do zmian klimatu” otrzymała 6 578 062,48 zł dofinansowania z Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz budżetu państwa, czyli z tzw. Funduszy Norweskich i EOG. Dodatkowe pieniądze w kwocie 1 mln 600 tys. zł uzyskane w 2023 r. to wsparcie z budżetu województwa podlaskiego w ramach Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów (FWGiP).

Łączna wartość przedsięwzięcia to 9 076 462,13 zł.