Zapraszamy na warszawską premierę filmu pt. „Tolek” o ppłk. Antonim Łapińskim

środa, 27 wrzesień 2023

Fundacja Znaki Pamięci w Warszawie zaprasza na premierę filmu „Tolek”  o śp. ppłk. Antonim Łapińskim.

Premiera filmu z udziałem najbliższych bohatera filmu odbędzie się w Jego setną rocznicę urodzin w dniu 10 października 2023 r. o godz. 18.00 w Centralnym Przystanku Historia IPN im. Janusza Kurtyki przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie. Wstęp wolny.

Pokaz filmu w Łapach zaplanowano na 11 listopada 2023 r. w Domu Kultury w Łapach.

Antoni Łapiński urodził się w 1923 r. w Łapach w rodzinie kolejarskiej, w linii rodu Łapińskich o przydomku Staluga. Do dzisiaj istnieje w Łapach jego rodzinny dom. Uczeń Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego w Białymstoku. Tuż przed wybuchem II wojny światowej rozpoczął w Łapach pracę kolejarza w Warsztatach Kolejowych Wydziału Mechanicznego. Z uwagi na aresztowanie przez Sowietów brata zaangażowanego w polską działalność podziemną cała rodzina Pana Antoniego została 13.04.1940 r. wywieziona przez NKWD do Kazachstanu. Po tzw. "amnestii", po podpisaniu przez Polskę Układu Sikorski – Majski, Pan Antoni wraz ze starszym bratem wstąpił na ochotnika do Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR pod dowództwem gen. W. Andersa. Przeszedł cały szlak bojowy 2 Korpusu, a w 1947 r. powrócił do Polski. Mimo, że rodzice i siostry powrócili do Łap Pan Antoni po zawarciu związku małżeńskiego związał swe dalsze losy z Warszawą. Odwiedzał jednak rodzinne miasto, a w wywiadzie, który stanowi kanwę filmu wspomina Łapy, swe dzieciństwo i związki z Podlasiem. Ppłk Antoni Łapiński zmarł na początku pandemii COVID-19 19.03.2020 r. i mimo wysokiego stopnia oficerskiego z uwagi na ograniczenia pandemiczne w pogrzebie mogło uczestniczyć jedynie 5 osób, bez honorów wojskowych. Tym filmem Fundacja Znaki Pamięci pragnie złożyć mu hołd dokładnie w setną rocznicę Jego urodzin. Zapraszamy do poznania losów wyjątkowego mieszkańca Łap.

Wywiad-rzeka z Antonim Łapińskim został przeprowadzony na przełomie stycznia i lutego 2020 r. w Warszawie, zaledwie kilka tygodni przed jego śmiercią.

Autorzy scenariusza: Aneta Hoffmann, Krzysztof Hoffmann

Reżyseria: Krzysztof Hoffmann

Operatorzy filmowi: Krzysztof Hoffmann, Tomasz Troszczyński

Montaż: Krzysztof Hoffmann, Tomasz Troszczyński

Główny producent: Fundacja Znaki Pamięci

Projekt został dofinansowany z budżetu Gminy Łapy oraz ze środków Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.