Film dokumentalny pt. „Tolek” o ppłk. Antonim Łapińskim można było obejrzeć w Łapach

poniedziałek, 13 listopad 2023

Premiera filmu dokumentalnego pt. „Tolek” o ppłk. Antonim Łapińskim odbyła się 11 listopada w sali widowiskowej Domu Kultury w Łapach. Wzięli w niej udział najbliżsi bohatera filmu: córka Beata Jędrzejczak z mężem oraz syn Mariusz Łapiński.

Do Łap na uroczystą premierę przyjechała także prezes Fundacji Znaki Pamięci z Warszawy i jednocześnie współautorka scenariusza dr Aneta Hoffmann. Fundacja Znaki Pamięci jest bowiem głównym producentem filmu. Przybyli także: reżyser, współautor scenariusza, operator i montażysta filmu Krzysztof Hoffmanna oraz drugi operator i montażysta filmu Tomasz Troszczyński.

Białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej reprezentowali Radosław Falkowski z Oddziałowego Archiwum oraz Dominika Falkowska - Oddziałowe Biuro Lustracyjne.

Licznie zgromadzonych widzów powitali burmistrz Krzysztof Gołaszewski oraz dyrektor Domu Kultury Justyna Miszczuk. Słowem wstępu projekcję filmu poprzedziła dr Aneta Hoffmann.

Będą kolejne seanse

Fundacja Znaki Pamięci przekazała kopię filmu łapskiemu Domowi Kultury. Mieszkańcy, którzy filmu nie widzieli będą mieli zatem możliwość obejrzeć go w innym terminie. Zaproszenie na specjalny seans trafi też do szkół tym bardziej, że w maju 2024 r. przypada 80. rocznica Bitwy pod Monte Cassino, w której brał udział ppłk. Antoni Łapiński.

Fundacja Znaki Pamięci planuje również kolejne pokazy filmu w Polsce oraz za granicą.

Przypomnijmy…

Antoni Łapiński urodził się w 1923 r. w Łapach w rodzinie kolejarskiej, w linii rodu Łapińskich o przydomku Staluga. Do dzisiaj istnieje w Łapach jego rodzinny dom. Uczeń Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego w Białymstoku. Tuż przed wybuchem II wojny światowej rozpoczął w Łapach pracę kolejarza w Warsztatach Kolejowych Wydziału Mechanicznego. Z uwagi na aresztowanie przez Sowietów brata zaangażowanego w polską działalność podziemną cała rodzina Pana Antoniego została 13.04.1940 r. wywieziona przez NKWD do Kazachstanu. Po tzw. "amnestii", po podpisaniu przez Polskę Układu Sikorski – Majski, Pan Antoni wraz ze starszym bratem wstąpił na ochotnika do Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR pod dowództwem gen. W. Andersa. Przeszedł cały szlak bojowy 2 Korpusu, a w 1947 r. powrócił do Polski. Mimo, że rodzice i siostry powrócili do Łap Pan Antoni po zawarciu związku małżeńskiego związał swe dalsze losy z Warszawą. Odwiedzał jednak rodzinne miasto, a w wywiadzie, który stanowi kanwę filmu wspomina Łapy, swe dzieciństwo i związki z Podlasiem. Ppłk Antoni Łapiński zmarł na początku pandemii COVID-19 19.03.2020 r. i mimo wysokiego stopnia oficerskiego z uwagi na ograniczenia pandemiczne w pogrzebie mogło uczestniczyć jedynie 5 osób, bez honorów wojskowych. Tym filmem Fundacja Znaki Pamięci pragnie złożyć mu hołd dokładnie w setną rocznicę Jego urodzin.

Wywiad-rzeka z Antonim Łapińskim został przeprowadzony na przełomie stycznia i lutego 2020 r. w Warszawie, zaledwie kilka tygodni przed jego śmiercią.

Autorzy scenariusza: Aneta Hoffmann, Krzysztof Hoffmann

Reżyseria: Krzysztof Hoffmann

Operatorzy filmowi: Krzysztof Hoffmann, Tomasz Troszczyński

Montaż: Krzysztof Hoffmann, Tomasz Troszczyński

Główny producent: Fundacja Znaki Pamięci

Projekt został dofinansowany z budżetu Gminy Łapy oraz ze środków Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Relacja z premiery filmu "Tolek" w Łapach: https://www.facebook.com/FundacjaZnakiPamieci/videos/270081912230725/