Piotr Sobieszczak napisze kolejną książkę o Łapach

czwartek, 30 listopad 2023

Kolejna książka Piotra Sobieszczaka o Łapach ma być gotowa na 100. rocznicę otrzymania przez Łapy praw miejskich. Tym razem będzie opowiadać o Łapach w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Burmistrz Krzysztof Gołaszewski podpisał 30 listopada z autorem umowę na jej napisanie. To jeden z ważnych elementów przygotowań do obchodów 100-lecia Łap.

- Łapy otrzymały prawa miejskie w 1925 r. W 2025 r. miasto będzie obchodziło swoje setne urodziny. Przygotowujemy się do uczczenia tej ważnej rocznicy. Sukces poprzedniej książki o historii naszego miasta przekonuje, że mieszkańców interesuje lokalna historia i, że warto poznawać minione dzieje. Osoba autora gwarantuje, że będzie to książka rzetelna historycznie i na pewno ciekawa – mówi burmistrz Krzysztof Gołaszewski.

Sam autor zapowiada, że dzięki zgromadzonym nowym faktom znalezionym w ciągu ostatnich dwóch lat w nieznanych mu dotąd materiałach źródłowych powstanie interesująca książka o „wycinku łapskiej historii”.- Okres międzywojenny to szczególny czas w historii miasta. Wtedy rozwijało się najprężniej pod względem gospodarczym, społecznym i przede wszystkim kulturalnym – mówi Piotr Sobieszczak.

Poprzednia książka o Łapach Piotra Sobieszczaka pt. „Łapy. Miasto przy kolei” miała dotąd dwa wydania. W sumie została wydana w 1500 szt. egzemplarzy. Trafiła do bibliotek w całej Polsce, w tym do Biblioteki Narodowej w Warszawie. Jest też wyjątkowym upominkiem promocyjnym, który cieszy obdarowywanych przyjaciół Łap. Wielu mieszkańców naszej gminy zakupiło ją do swoich domowych biblioteczek. Nadal można tę książkę kupić w cenie 63 zł brutto w Domu Kultury w Łapach. Przypominamy o tej możliwości w sezonie robienia świątecznych prezentów. „Łapy. Miasto przy kolei” może być świetnym pomysłem na świąteczny podarek.

Piotr Sobieszczak jest historykiem. Pracuje jako nauczyciel w Szkole Podstawowej im. Bolesława Prusa w Poświętnem oraz w Zespole Szkół Mechanicznych im. Stefana Czarnieckiego w Łapach. Pełni również funkcję wiceprezesa Łapskiego Towarzystwa Regionalnego im. ppłk. Stanisława Nilskiego-Łapińskiego, zajmującego się popularyzacją historii Łap. Jego wielką pasją jest odkrywanie nieznanych kart historii, szczególnie lokalnej. Dzięki lekturze jego książek: „Łapy - miasto przy kolei”, „Poświętne wczoraj i dziś” oraz „Pietkowo. Pomiędzy dworem a wsią” możemy poznać pasjonującą historię naszych okolic. Przez kilka lat publikował artykuły historyczne w „Gazecie Łapskiej”. Ostatnio na swoim kanale youtube @DeBergoff nagrywa krótkie filmy  przybliżające ciekawe, często nieznane lub zapomniane szczegóły dotyczące naszego miasta i okolicznych miejscowości. Aktualnie pracuje nie tylko nad kolejna książką o Łapach, ale także nad monografią Starosielc - dzielnicy Białegostoku i monografią Choroszczy.