Dzieje kamedulskiego eremu w Wigrach – spotkanie z ks. prof. UKSW Józefem Łupińskim

piątek, 16 luty 2024

W Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Łapy,15 lutego, odbyło się kolejne już spotkanie słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku z ks. prof. UKSW Józefem Łupińskim. Tym razem nasz Gość przybliżył historię kamedulskiego eremu w Wigrach w latach 1667-1800. Z pasją opowiadał o tradycjach i życiu codziennym kamedułów wypełnionym modlitwą i pracą.

To właśnie kameduli założyli miasto Suwałki. Budowali drogi, dzięki nim powstało wiele wsi. Pokamedulski zespół klasztorny to jeden z najbardziej cennych zabytków Suwalszczyzny. Położony na półwyspie oblanym wodami jeziora Wigry i otoczony przyrodą Wigierskiego Parku Narodowego. Obecny klasztor to zespół obiektów takich jak: kościół Niepokalanego Poczęcia NMP, Dom Furtiana, Dom Królewski, Dom Papieski, Wieża Schodowa, Kaplica Kanclerska, domki pustelnicze (17 eremów) oraz mury obronne. Dużą atrakcją są Apartamenty św. Jana Pawła II, w których mieszkał nasz papież podczas pielgrzymki do Polski w roku 1999. To wszystko sprawia, że coraz więcej osób odwiedza to miejsce nie tylko w celach duchowych, ale także ze względów historycznych. 

Ciekawie opowiedziana historia klasztoru, urozmaicona anegdotami, z pewnością zachęciła niejednego uczestnika spotkania do jego odwiedzenia. 

Składamy serdeczne podziękowanie ks. prof. Józefowi Łupińskiemu i liczymy na kolejną lekcję historii o naszym regionie. Dziękujemy wszystkim słuchaczom Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Łapach za przybycie, a szczególnie Panu Burmistrzowi Krzysztofowi Gołaszewskiemu i wiceprzewodniczącej Rady Miejskiej Pani Krystynie Grabowskiej za udział w spotkaniu. 

                                                                                           Zarząd UTW w Łapach