Pan doktor Tadeusz Borowski-Beszta obchodzi 90. urodziny

poniedziałek, 25 marzec 2024

Pan doktor Tadeusz Borowski-Beszta od 2015 r. jest Honorowym Obywatelem Miasta i Gminy Łapy. W sobotę (23 marca) obchodził okrągłe, 90. urodziny.

Najlepsze życzenia oraz kwiaty przekazał dostojnemu Jubilatowi burmistrz Krzysztof Gołaszewski, odwiedzając Pana Doktora podczas dyżuru w Hospicjum „Dom Opatrzności Bożej w Białymstoku”.

 Szanowny Panie Doktorze,

w imieniu samorządu Gminy Łapy oraz swoim własnym pragnę przekazać najserdeczniejsze życzenia z okazji 90. urodzin.

Życzymy Panu Doktorowi nieustającej pogody ducha, dobrego zdrowia, niewyczerpanych pokładów tej cudownej energii, która przynosi ludziom tyle dobra i miłości.   

Dziękujemy za stworzenie wyjątkowego Hospicjum „Dom Opatrzności Bożej” w Białymstoku, które powstało w trosce o godność cierpiących, chorych i umierających osób, i od ponad 20 lat znakomicie zapewnia opiekę przewlekle i nieuleczalnie chorym.

Jesteśmy dumni, że człowiek o tak wielkiej empatii oraz ogromnym sercu pochodzi z Łap.

Dziękujemy, że wyświadczył nam Pan Doktor ten wielki zaszczyt i przyjął w 2015 r. Honorowe Obywatelstwo Miasta i Gminy Łapy.

Życzymy Panu Doktorowi sił oraz dalszej wytrwałości w realizacji zamierzeń oraz jak najmniej trosk i zmartwień.

                                     Z wyrazami szacunku,                                   

Burmistrz Łap

Krzysztof Gołaszewski

 

Przypominamy notę biograficzną:

Dr n. med. Tadeusz Borowski-Beszta jest jednym z najbardziej znanych i zasłużonych osób w naszym regionie, zwłaszcza z powodu utworzenia i prowadzenia przez ponad 20 lat hospicjum w Białymstoku. Mieszkał i uczył się w Łapach. Nadal jest bardzo silnie związany z Łapami. Jest osobą cieszącą się powszechnym szacunkiem i nie budzącą żadnych kontrowersji. W 2014 r. Instytut Pamięci Narodowej przyznał dr Tadeuszowi Borowskiemu-Beszcie Nagrodę Honorową „Świadek Historii”. Nagroda przyznawana jest osobom i instytucjom zaangażowanym w upowszechnianie wiedzy o historii Polski i regionu.

Dr n. med. Tadeusz Borowski-Beszta - urodził się w Łapach w 1934 r. Jest jednym z najbardziej znanych i zasłużonych łapian w naszym regionie. Mieszkał i uczył się w  Łapach. Uczęszczał do tutejszego Liceum Ogólnokształcącego, gdzie nie tylko zdobywał wiedzę, ale także uprawiał sport (m.in. wywalczył 4 miejsce w rzucie dyskiem na Mistrzostwach Polski Juniorów). Był m.in. wychowankiem prof. Jerzego Rydzewskiego i Wacława Juszczuka w łapskim LO.

Jest specjalistą psychiatrii klinicznej. Przez wiele lat pracował w szpitalu psychiatrycznym w Choroszczy. Wspólnie z Markiem Kotańskim organizował ośrodek Monaru dla narkomanów w Zaczerlanach, a później z ojcem Edwardem Konkolem stworzyli oddział dla uzależnionych w choroszczańskim szpitalu.

W 1987 r. stworzył pierwsze w Białymstoku hospicjum, a w 1992 utworzył pierwsze w Polsce stacjonarne hospicjum „Dom Opatrzności Bożej”, prowadzone przez Towarzystwo Przyjaciół Chorych z siedzibą przy ul. Świętojańskiej w Białymstoku. (Jest Prezesem tego stowarzyszenia). W 2002 r. otworzył nowy budynek, obecną siedzibę hospicjum, przy ulicy Sobieskiego w Białymstoku. Od 2009 r. prowadził jego rozbudowę. Uroczystego poświęcenia nowej części dokonał Abp Edward Ozorowski w maju 2013 r. Koszt rozbudowy wyniósł ponad 3 miliony złotych, ale żadna instytucja i żaden urząd nie przekazały pieniędzy na budowę nowego hospicjum. Zajmuje się ono między innymi opieką stacjonarną dla dorosłych, opieką długoterminową chorych nowotworowych, opieką domową dorosłych. Od początku dr Tadeusz Borowski jest dyrektorem tej placówki. Mimo że hospicjum ma ograniczony zasięg terytorialny, to z jego opieki skorzystało także wielu mieszkańców Łap. Przez 20 lat hospicjum przyjęło ponad 10 tys. pacjentów (3 tysiące objęło opieką stacjonarną i 7 tys. w hospicjum domowym).

Dr Tadeusz Borowski jest Sybirakiem. Został wywieziony wraz z matką na Sybir, zaś jego ojca, Marcina Borowskiego-Besztę, sowieci zamordowali w Katyniu). Doktor czyni także wiele dla upamiętnienia historii wywózek i życia na „nieludzkiej ziemi” oraz innych dramatycznych wydarzeń z historii Polski, w tym zwłaszcza Podlasia.

Po ukończeniu szkoły średniej w Łapach T. Borowski miał problemy z dostaniem się do Akademii Medycznej z powodu defektu palców, których sprawność utracił w skutek odmrożenia na Syberii. 

Choć od lat mieszka w Białymstoku, to poprzez rodzinę, przyjaciół i znajomych jest stale związany z Łapami. Wspierał samorząd Łap w sprawach polityki historycznej, szczególnie zabiegając o upamiętnienie wydarzeń i miejsc ważnych dla historii Ziemi Łapskiej. Warto dodać, że wspierał także powstanie pomników w wielu miejscach Podlasia, w tym w miejscowościach położonych w sąsiednich gminach: w Łukawicy (w gminie Poświętne) – pomnika poświęconego spaleniu wsi i deportacji mieszkańców w czasie powstania styczniowego, w Borowskich-Olkach (w gminie Turośń Kościelna) – poświęconego błogosławionemu Antoniemu Beszcie-Borowskiemu, pochodzącemu z tej wsi, krewnemu dr. T. Borowskiego-Beszty oraz Krzyża Sybiraków w Borowskich-Wypychach.

W 2014r dr Tadeusz. Borowski – Beszta został uhonorowany nagrodą IPN „Świadek historii” za działania na rzecz upamiętniania i popularyzacji najnowszej historii Polski.