Dzień Ziemi. Dbajmy o porządek nie tylko od święta

wtorek, 23 kwiecień 2024

Mimo niesprzyjającej pogody spora grupa mieszkańców spotkała się w poniedziałek, 22 kwietnia na stadionie miejskim, aby wspólnie posprzątać tereny wokół niego, okolice „Bindugi” oraz miejsce przy wieży w Uhowie w ramach akcji z okazji Dnia Ziemi pod hasłem „Przyroda jest wieczna, jeżeli jest bezpieczna”.  

Przyszło wiele osób zarówno starszych, jak i młodszych, którym przeszkadzają śmieci i chciały to zmienić, biorąc sprawy w swoje ręce. Wśród uczestników akcji byli przedstawiciele Gminnej Rady Seniorów, Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Młodzieżowej Rady Miejskiej, Środowiskowego Domu Samopomocy, Klubu Wolontariusza, seniorzy z Klubu Seniora + oraz pracownicy Urzędu Miejskiego i Ośrodka Kultury Fizycznej. Pozytywnie odpowiedziały na akcję również szkoły. W robieniu porządków pomagali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 i nr 2 w Łapach, Szkoły Podstawowej w Uhowie oraz młodzież z Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół Mechanicznych. Nie próżnował także burmistrz Krzysztof Gołaszewski, który wspólnie z całą grupą zbierał śmieci.

Akcja powtarzana jest co roku i ma uświadamiać, że dzięki takim proekologicznym działaniom mamy wpływ na otaczające nas środowisko, a nasze nawet „najmniejsze” działania przyczyniają się do ochrony naszej planety przed zniszczeniem.

Niestety, worki szybko się zapełniały. Wciąż szczególnie zasmuca i zawstydza widok śmieci porozrzucanych w miejscach rekreacyjnych, które na co dzień odwiedza wielu mieszkańców. Puste butelki, mnóstwo worków, folii, opakowania po zużytych produktach zamiast w koszach na śmieci wyrzucane są gdzie popadnie. Osoby, które podjęły się uprzątnięcia zielonych terenów miały, więc dużo pracy. W sumie zebrano ok. 30 worków śmieci.

Na uczestników akcji czekała gorąca herbata oraz kiełbasa z ogniska. Podobnie jak w ubiegłym roku również w tegorocznej akcji każdy sprzątający otrzymał „zieloną niespodziankę” – sadzonki drzew gatunków rodzimych.

- Wciąż wierzę, że się nauczymy i będziemy wrzucać śmieci do kosza, dzięki czemu w przyszłości będziemy spacerować po naszych pięknych nadnarwiańskich terenach i cieszyć się porządkiem, a takie akcje nie będą potrzebne… -  mówi burmistrz Krzysztof Gołaszewski.

Tegoroczna akcja z okazji Dnia Ziemi pod hasłem „Przyroda jest wieczna, jeżeli jest bezpieczna” rozstała przeprowadzona w ramach kampanii edukacyjnej  realizowanej w ramach  Projektu pt. „Wspólnie z naturą w Łapach – adaptacja do zmian klimatu”. Projekt dofinansowany jest ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 w ramach programu: Środowisko, Energia i Zmiany klimatu.