Zakończył się projekt pn. "Moja biblioteka: przestrzeń wiedzy i rozmowy o Unii Europejskiej”

piątek, 21 czerwiec 2024

14 czerwca nasza Biblioteka oficjalnie zakończyła udział w projekcie Moja Biblioteka: Przestrzeń Wiedzy i Rozmowy o Unii Europejskiej". Projekt realizowany przez Komisja Europejska w Polsce oraz Fundacja Civis Polonus „Moja biblioteka: przestrzeń wiedzy i rozmowy o Unii Europejskiej”.

Celem projektu było wsparcie obywateli z miejscowości do 50 tys. mieszkańców w aktywnym uczestnictwie w sprawach europejskich oraz rozwijanie roli bibliotek jako miejsc informacji i dyskusji o Unii Europejskiej. Nie oznacza to jednak końca w dalszych działaniach naszej instytucji. Jak już wcześniej informowaliśmy w naszej bibliotece powstał Kącik Informacji o Unii Europejskiej.
W nim znaleźć można broszury informacyjne i literaturę fachową nt. Unii Europejskiej i jej strukturach, o prawie UE, o 20-leciu Polski w UE, a także zagrać w gry planszowe.
Podczas trwania projektu w naszej bibliotece odbyły się 2 spotkania otwarte dla mieszkańców, prowadzone przez ekspertów z sieci Team Europe, oba spotkania z panią dr. Beata Jurkowicz.
Rozmawialiśmy o 20 latach Polski w UE, a także o Instytucjach Unijnych i zaangażowaniu obywatelskim.
Dla młodzieży zostały zorganizowane dwie lekcje biblioteczne dla klas szkół średnich „Unia Europejska – jesteś jej ważną częścią!” Podczas lekcji uczniowie dowiedzieli się czym jest Unia Europejska, jaką rolę pełnią i czym zajmują się takie instytucje jak Parlament Europejski, Komisja Europejska, Rada Europejska i Trybunał Sprawiedliwości.
Dziękujemy Fundacji Civis Polonus oraz Komisji Europejskiej w Polsce, za możliwość wzięcia udziału w tym bardzo ciekawym projekcie!
Gratulacje i pozdrowienia dla pozostałych 11 bibliotek z Polski, które wspólnie z nami z sukcesem zakończyły udział w Moja Biblioteka: Przestrzeń Wiedzy i Rozmowy o Unii Europejskiej".

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Łapy