Gmina Łapy w czołówce rankingu gmin w powiecie w programie "Czyste Powietrze"

wtorek, 09 lipiec 2024

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej opublikował ranking najbardziej aktywnych gminy w Programie Czyste Powietrze.  W celu obliczenia miejsca danej gminy, zestawiono aktywność gmin w składaniu wniosków o dofinansowanie w okresie od 1 kwietnia 2022 roku do 31 grudnia 2023 roku. Liczba wniosków została odniesiona do liczby domów jednorodzinnych znajdujących się na terenie danej gminy.

Gmina Łapy zajęła w rankingu aktywności 2 miejsce w powiecie białostockim i 21 w województwie podlaskim. W skali kraju Gmina Łapy uplasowała się na 591 miejscu. W rankingu wzięło udział 2162 gminy, które przystąpiły na podstawie porozumienia do programu „Czyste Powietrze”.

W naszej gminie od ponad trzech lat działa gminny punkt konsultacyjno-informacyjny programu Czyste Powietrze, który aktywnie wspiera mieszkańców chcących wymienić źródło ciepła na nowe efektywne oraz przeprowadzić termomodernizację budynku. Pracownicy Punktu pomagają przejść przez cały proces od złożenia wniosku o dofinansowanie, aż do jego rozliczenia. Wyniki rankingu świadczą o bardzo dobrej pracy Punktu co w konsekwencji przekłada się na wysoką liczbę wniosków składanych przez naszych mieszkańców – mówi burmistrz Krzysztof Gołaszewski

Przypominamy, że Gminny Punkt Konsultacyjny, mieści się w Ośrodku Przedsiębiorczości w Łapach  ul. Gen. Wł. Sikorskiego 22A i jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. od 8:00 do 14:00. Informacje o programie można uzyskać pod numerem telefonu: 85 814 19 21 oraz osobiście po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu terminu wizyty w celu zapewnienia sprawnej obsługi interesantów. 

Zachęcam mieszkańców naszej gminy, którzy chcieliby wymienić piec na nowy ekologiczny, wykonać termomodernizację, wymienić okna i drzwi do korzystania z usług punktu.  Dzięki wspólnemu wysiłkowi wszystkich mieszkańców, możemy jeszcze bardziej zwiększyć naszą aktywność i skutecznie walczyć ze szkodliwymi emisjami. – mówi burmistrz Krzysztof Gołaszewski.