Nigdy więcej wojny

niedziela, 01 wrzesień 2019

O czasie wojny w pięknym poetyckim programie opowiedzieli wierszem, piosenką, archiwalnym filmem i przejmującą grą aktorską młodzi artyści z Teatru Kaprys. Widzowie zgromadzeni na Placu Niepodległości dziękowali aktorom i reżyserowi przedstawienia Adamowi Karasiewiczowi za wymowny i wzruszający obraz długą owacją.

W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej minutą ciszy oddano cześć i chwałę bohaterskim obrońcom naszej Ojczyzny oraz uczczono pamięć ofiar i poległych. Wspólne odśpiewano hymn narodowy. Włączono także syreny alarmowe w mieście. Uroczystość uświetniły m.in. poczty sztandarowe. Wartę honorową przy Pomniku Niepodległości oraz przy pomniku ppłk. St. Nilskiego-Łapińskiego wystawili żołnierze 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej i strażacy ochotnicy z OSP Łapy-Dębowina.

- Cieszmy się pokojem, wolną Ojczyzną, budujmy jej potęgę i pracujmy nad jej rozwojem, bądźmy dla siebie nawzajem wyrozumiali, szukajmy porozumień, szanujmy różnice, nie bądźmy obojętni wobec zła na świecie, aby nie powtórzyła się w naszej historii NIGDY WIĘCEJ WOJNY!  - mówił podczas uroczystości burmistrz Łap Krzysztof Gołaszewski.  

O tym, jak ważna jest pamięć, szczególnie teraz, gdy świat próbuje przekłamać historię mówił w swoim wystąpieniu wicestarosta Powiatu Białostockiego Roman Czepe.

 - Po wojnie nastaje pokój. Mówi się, że historia jest nauczycielką życia, ale jakże rzadko z niej korzystamy. Jakże rzadko dziś wspominamy, że brak pokoju czyni wojnę. I póki mamy pokój, powinniśmy się szczególnie o ten pokój troszczyć. Bo pokój jest dzisiaj niesiony w naczyniach glinianych. I w każdej chwili bardzo łatwo potłuc to naczynie. Tak, jak 80 lat temu potłuczono naczynie pokoju w Europie (…). Każdy z nas ma być orędownikiem pokoju. Pokoju szczególnie we własnym sercu – m.in. te słowa homilii usłyszeli wierni zgromadzeni na mszy św. w intencji Ojczyzny odprawionej w kościele Św. Krzyża w Łapach. Z kolei na Placu Niepodległości modlitwę poprowadził ks. dziekan Krzysztof Jurczak, proboszcz Parafii pw. Św. Krzyża.

W uroczystościach poza wyżej wymienionymi osobami wzięli udział także ks. kan. Waldemar Krzywiński, proboszcz Parafii p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła w Łapach, radni powiatowi i radni miejscy, zastępca dowódcy 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej ppłk. Mieczysław Gurgielewicz, zastępca Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Piotr Pietraszko oraz zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej mł. brygadier Dariusz Koc oraz dyrektor Biura Poselskiego Bernadety Krynickiej Iwona Łada. Obecni byli także kombatanci, a wśród nich prezes Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Łapach kpt. Jan Krassowski,  członkowie Koła Terenowego Klubu Więzionych, Internowanych i Represjonowanych w Białymstoku na czele z Prezesem Zenonem Perkowskim, Prezes Dorota Kondratiuk wraz z członkami Łapskiego Towarzystwa Regionalnego, prezes Oddziału  Związku Nauczycielstwa Polskiego Zarządu w Łapach Elżbieta Rajtarska i jej zastępca Izabela Lewicka, harcerze oraz dyrektorzy i delegacje szkół z terenu gminy Łapy.

Gorącą grochówkę ugotowali Strażacy Ochotnicy z OSP Łapy-Dębowina.

Na ręce burmistrza Łap Krzysztofa Gołaszewskiego listy okazjonalne przesłali: Poseł do Parlamentu Europejskiego Krzysztof Jurgiel, Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski oraz Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki.

Złożono kwiaty i  zapalono znicze także w miejscach pamięci narodowej na terenie Gminy Łapy.

Listy publikujemy poniżej.