Premiera książki Roberta Radzika „Wszystko dla kochanej Ojczyzny”

poniedziałek, 09 wrzesień 2019

Wydana w końcu sierpnia 2019 r. zbeletryzowana biografia urodzonego i wychowanego w Łapach bohatera powojennego podziemia niepodległościowego por. Tadeusza Narkiewicza „Ciemnego” stała się okazją do spotkania z jej autorem Robertem Radzikiem, pisarzem, publicystą i pasjonatem historii. W piątkowy wieczór 6 września w sali konferencyjnej Inkubatora Przedsiębiorczości na zaproszenie Burmistrza Łap, Fundacji Kwartalnika „Wyklęci” oraz Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Łapy zebrali się mieszkańcy naszego miasta zainteresowani historią Polski.

Honorowym gościem była siostra bohatera książki pani Wiesława Łapińska wraz z rodziną. Imprezę rozpoczęła patriotyczna pieśń „Biały Krzyż” w wykonaniu Mai Zdrodowskiej. Następnie słowa do zgromadzonych skierowali Kajetan Rajski, prezes Fundacji Kwartalnika „Wyklęci”, Burmistrz Łap Krzysztof Gołaszewski i Przewodniczący Rady Miejskiej Sławomir Maciejewski. Moderatorem spotkania z autorem książki była historyk Dorota Kondratiuk, prezes Łapskiego Towarzystwa Regionalnego.

Robert Radzik przedstawił zebranym swoją pracę nad przygotowaniem książki, w trakcie której dotarł do rodziny Tadeusza Narkiewicza, świadków tamtych czasów oraz do materiałów i istniejących opracowań naukowych. W swoich refleksjach przede wszystkim przybliżył postać porucznika Tadeusza Narkiewicza, jak również opisał realistyczny obraz powojennego Podlasia na tle toczącej się walki niepodległościowego podziemia z władzą komunistyczną. Wydarzeniu towarzyszyła podniosła, uroczysta i pełna wzruszeń atmosfera. Szczególnie można ją było poczuć w głęboko prawdziwych słowach wypowiedzianych z serca przez siostrzenicę „Ciemnego” Iwonę Jaźwińską. Silne uczucia udzieliły się publiczności, która starała się zrozumieć wyjątkowe i trudne losy łączące rodziny i żołnierzy niepodległościowego podziemia lat czterdziestych XX wieku. Im wszystkim winniśmy pamięć i modlitwę. Podczas spotkania zainteresowani mogli kupić książkę „Wszystko dla kochanej Ojczyzny”,  jak również inne publikacje wydane przez Fundację Kwartalnika „Wyklęci”.