Dbam o środowisko. OKF to nie wysypisko

wtorek, 24 wrzesień 2019

Pod takim hasłem odbyła się w sobotę (21 września) na stadionie Ośrodka Kultury Fizycznej jesienna ekologiczna akcja informacyjna. Jej celem było zwiększenie zaangażowania społecznego związanego z ochroną środowiska oraz budowa świadomości ekologicznej oraz pogłębienie wiedzy na temat segregacji, odzysku, recyklingu, zwłaszcza wśród młodych mieszkańców miasta i gminy Łapy.

W ten sposób lokalni społecznicy oraz Urząd Miejski w Łapach postanowili włączyć się w ogólnopolską akcję sprzątania świata, którą w ten weekend prowadziło wiele organizacji społecznych, samorządów i nadleśnictw w całej Polsce. W piątek 20.09.2019 r. młodzież całego świata, od Australii po USA, ale także w Białymstoku, organizowała międzynarodowy strajk klimatyczny. Sam Prezydent Polski Andrzej Duda włączył się w sprzątanie Puszczy Białej Nadleśnictwie Ostrów Mazowiecka inaugurując w ten sposób akcję „sprzątamyMY”. Cały zaś weekend trwała tez akcja Fundacji Nasza Ziemia pod hasłem „ Nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy! W tym roku posprzątam mój kawałek Polski! :)”

Termin na przeprowadzenie akcji w Łapach nie został więc wybrany przypadkowo. Także dlatego, że właśnie w  sobotę, na Stadionie Miejskim odbywała się impreza sportowa, która rokrocznie ściąga młodzież z całego Podlasia  -  Parafiada dzieci i młodzieży -  organizowana przez Stowarzyszenie Sportowo-Edukacyjne PETRUS.

Organizatorom akcji informacyjnej bardzo zależało na tym aby nie tylko uświadomić obecnym, jak pięknym miejscem jest otulina Narwiańskiego Parku Narodowego, w której  położone są Łapy ale także udowodnić, że młodzież nie tylko umie świetnie się bawić i rywalizować fair play ale też umie po sobie posprzątać, posegregować śmieci i zostawić ten mały kawałek świata w stanie, jakim zastała. I że przy minimum zaangażowania każdego uczestnika jest to możliwe nawet podczas tak dużych imprez masowych. I udało się. Młodzież zdaa egzamin „na szóstkę” z małym tylko minusem.

W akcji wzięli również udział mieszkańcy Łap wraz ze swoimi dziećmi. Okazało się że świadomość obywatelska w Łapach j po raz kolejny nie zawiodła. Organizatorzy wymieniając zużyte baterie na owoc lub słodycz zebrali dwa wiaderka tych jakże szkodliwych dla środowiska elektro śmieci. Brawo WY!

Podczas prowadzonej akcji informacyjnej, można było tez uzupełnić swoją wiedzę na temat odzysku, recyklingu, budowy kartonu po mleku, sposobów segregacji odpadów i wielu innych zagadnień związanych z ochrona środowiska. Pomagały w tym rozstawione wokoło infografiki oraz ulotki informacyjne, po które chętnie sięgali głownie dorośli. Dzieci i młodzież z wielkim zaangażowaniem i przejęciem  rozwiązywała krzyżówki i quizy ekologiczne i brała udział w konkursach i grach, walcząc o upominki i nagrody.

Animacje pod hasłem „drugie życie plastikowej nakrętki” pokazały najmłodszym wiele inspirujących zastosowań plastikowych butelek, nakrętek, metalowych  puszek.  Świnki skarbonki, ludziki z plastikowych łyżeczek oraz węże z nakrętek pomagali tworzyć również rodzice. Prawdziwym hitem wydarzenia okazało się tradycyjne  zbijanie pustych puszek po napojach.

Podczas akcji każdy mógł poczęstować się bigosem  przygotowanym według tradycyjnej receptury przez  Koło Gospodyń Wiejskich „Łapianka na obcasach”. Był on serwowany w naczyniach eko. Także kawa, herbata i malinowy sok podawane były w kubeczkach eko. Zaś część napojów w plastikowych  butelkach zastąpiono wodą w szklanych opakowaniach zwrotnych. W ten sposób organizatorzy chcieli zwrócić uwagę, że nasza ekologiczna postawa zaczyna się już w sklepie, podczas codziennych wyborów zakupowych. W tym miejscu należy też dodać, że wszystkie  powstałe podczas wydarzenia śmieci były selektywnie segregowane do specjalnych pojemników i worków.

Akcja prowadzona była w ramach projektu p.n. „Dbam o środowisko. Łapy to nie wysypisko” współfinansowanego ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich w ramach Podlaskiego Inkubatora Aktywności Społecznej.

Dziękujemy firmie Lech Sp. z o.o. w Białymstoku za wypożyczenie plansz informacyjnych oraz cenne podpowiedzi animacyjne.

Screen 241 Sep 24 13 14

Załączniki