Około 100 osób znajdzie zatrudnienie w centrum logistycznym

poniedziałek, 07 październik 2019

Po nowym roku do Łap regularnie będą kursowały pociągi z kontenerami przypływającymi z całego świata do portów w Gdyni i Gdańsku. Budowę jedynego w tej części kraju Centrum Logistycznego wraz z Terminalem Kontenerowym kończy firma Kontrast, która dostała na to unijną dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

W miniony piątek (4 października) w łapskiej siedzibie Kontrastu odbyła się konferencja prasowa poświęcona tej właśnie inwestycji. Uczestniczyli w niej: szef Kontrastu Krzysztof Koc, burmistrz Łap Krzysztof Gołaszewski, wicestarosta powiatu białostockiego Roman Czepe oraz kierownik kontraktu Unibep SA (wykonawcy inwestycji) Dariusz Turowski.

- Rozpoczynamy działalność na rynku usług logistycznych i transportowych. Inwestycja będzie idealnym zapleczem dla specjalnej strefy ekonomicznej w Łapach, dla całego Białegostoku i województwa podlaskiego - mówił dziennikarzom Krzysztof Koc. Dodał, że to jedyny taki terminal w tej części Polski i jeden z nielicznych w kraju. Lokując go w Łapach firma chce wykorzystać położenie regionu, krzyżowanie się tam szlaków transportowych.

Burmistrz Krzysztof Gołaszewski podkreślił, że inwestycja jest bardzo ważna, wręcz strategiczna dla rozwoju miasta Łapy. Ocenił, że jest dobrym przykładem na współpracę władz gminy i przedsiębiorców. Przypomniał, że z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego było także dofinansowane przygotowanie terenów inwestycyjnych w strefie ekonomicznej w Łapach. Dodał, że kolejne inwestycje w Łapach pokazują, że nastąpił "zwrot, wzrost" po tym, gdy kiedyś upadały tu największe przedsiębiorstwa.

Wartość inwestycji to ponad 30 milionów złotych. Niemal połowa funduszy pochodzi z projektu realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Obiekt rozpocznie działalność w październiku bieżącego roku, a docelowo na zatrudnienie może liczyć około 100 osób.

Firma rozpoczyna działalność na rynku usług logistycznych i transportowych, ze szczególnym uwzględnieniem transportu intermodalnego, czyli takiego, który wykorzystuje więcej niż jeden rodzaj transportu. Najważniejszą regułą jest wykorzystanie tylko jednej jednostki ładunkowej, np. kontenera lub nadwozia wymiennego, na całej trasie przewozów, bez przeładunku samego towaru przy zmianie rodzaju transportu.

Na powstaniu Terminalu Kontenerowego w Łapach skorzysta wiele podmiotów nie tylko z północno-wschodniej Polski, ale i innych części kraju. Nie ma najmniejszych wątpliwości, że inwestycja pozytywnie wpłynie na podlaską gospodarkę, a także da zielone światło dla rozwoju Łap. Co ważne, inwestycja będzie też naturalnym zapleczem logistycznym dla przedsiębiorstw działających w Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Łapach, miasta Białystok oraz całego województwa podlaskiego. Początkowo będą tam kursowały 2-3 składy kolejowe tygodniowo.

Terminal kontenerowy został wybudowany na terenie niedziałających od lat Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Łapach. Budowa trwała 16 miesięcy.

Niewiele jest podobnych obiektów w Polsce, na ścianie wschodniej jest to jedyne takie Centrum Logistyczne. Obiekt wyróżnia się kompleksowością usług związanych nie tylko z przeładunkiem i składowaniem kontenerów. Ograniczone zostaną koszty usług, a także zwiększy się elastyczność obsługi klienta.

Terminal zajmuje powierzchnię ponad 2 ha. Na jego obszarze znajdzie się miejsce dla ponad 1000 kontenerów. W ramach inwestycji powstała platforma wyposażona w specjalistyczny sprzęt rozładunkowo–przeładunkowy, zarządzany przez nowoczesne systemy informatyczne.

Do użytku został już oddany nowoczesny magazyn klasy A o powierzchni 10 tysięcy m kw. Obiekt jest wyposażony w regały wysokiego składowania, a jego obsługą zajmują się specjalistyczne wózki widłowe oraz nowoczesny system informatyczny.