Oczyszczalnia ścieków po modernizacji

wtorek, 29 październik 2019

- Chciałbym złożyć serdeczne podziękowania na ręce Pana Prezesa oraz wszystkich osób, które przyczyniły się, że możemy dzisiaj stać w tym miejscu i otwierać tę inwestycję – mówił burmistrz Krzysztof Gołaszewski podczas uroczystego otwarcia oczyszczalni ścieków po modernizacji. W piątek (25.10) w oficjalnym otwarciu uczestniczyli m.in. członek zarządu województwa podlaskiego Marek Malinowski, wicestarosta powiatu białostockiego Roman Czepe wraz z radnymi powiatowymi oraz radni Rady Miejskiej w Łapach.

Inwestycja poprawi komfort życia mieszkańców Łap i całej gminy, pozytywnie wpłynie na stan środowiska naturalnego. W jej ramach została zmodernizowana oczyszczalnia ścieków w Łapach i stacja uzdatniania wody w Płonce Strumiance wraz z budową rurociągów oraz została wybudowana kanalizacja sanitarna w miejscowościach Łupianka Stara i Płonka – Kozły.

Marszałek Malinowski w imieniu zarządu województwa złożył gratulacje burmistrzowi Łap Krzysztofowi Gołaszewskiemu i prezesowi łapskich wodociągów Dariuszowi Kruszewskiemu. - Z pewnością ta inwestycja będzie wspaniale służyła mieszkańcom i podniesie jakość świadczonych usług  – mówił marszałek Malinowski - Bardzo pozytywnie należy ocenić to, że przy tego typu inwestycjach udało się pozyskać środki zewnętrzne i nie absorbować tylko gminnych pieniędzy.

 „Poprawa gospodarki wodno – ściekowej w aglomeracji Łapy, poprzez modernizację oczyszczalni ścieków w Łapach i SUW w Płonce Strumiance wraz z budową rurociągów oraz budowę kanalizacji sanitarnej w miejscowościach Łupianka Stara i Płonka - Kozły”

Pojawienie się możliwości finansowania z funduszy europejskich dedykowanych gospodarce wodno-ściekowej zapoczątkowało inwestycje w postaci modernizacji oczyszczalni ścieków w Łapach, przebudowy stacji uzdatniania wody w Płonce Strumiance oraz budowy kanalizacji w Płonce-Kozły i Łupiance Starej. Były one poprzedzone różnymi koncepcjami, co do rozwiązań technologicznych. W pierwszej kolejności dostępne były fundusze na zadania projektowe, a następnie na realizację. Wszelkie działania zrealizował Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o. o. w Łapach.

Obecnie użytkowana mechaniczno-biologiczna oczyszczalnia ścieków została uruchomiona w 1977 roku, i funkcjonowała bez istotnych zmian ok. 40 lat. Urządzenia techniczne oczyszczalni były w znacznym stopniu wyeksploatowane i energochłonne. Ponadto występowały trudności ze spełnieniem stale zaostrzających się norm i przepisów prawnych zarówno krajowych, jak i unijnych w zakresie stopnia oczyszczania ścieków.

26 września 2014 roku pomiędzy Zakładem Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o. o. w Łapach a Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku została podpisana umowa o dofinansowaniu projektu pn. „Opracowanie dokumentacji modernizacji oczyszczalni ścieków oraz stacji uzdatniania wody w Płonce Strumiance” w ramach programu 1.1. Gospodarka wodno – ściekowa w aglomeracjach powyżej 15 tys. RLM priorytetu I Gospodarka wodno – ściekowa Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko  2007 – 2013. Całkowita wartość Projektu  wyniosła 504 300,00 PLN z czego dofinansowanie stanowiło 348 500,00 PLN. Okres realizacji Projektu trwał 01.05.2014 roku do 31.12.2015 roku. Realizowały go 2 firmy wyłonione w drodze przetargu: Biprowod Warszawa Sp. z o. o. oraz firma "P Plus P" Pracownia Projektowa Technologii Wody i Ścieków Inż. Adam Pałkiewicz z Józefowa

Kontynuacją tego przedsięwzięcia było podpisanie umowy przez ZWiK Sp. z o. o. w Łapach w dniu 14.09.2016 r. z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na realizację zadania. „Poprawa gospodarki wodno – ściekowej w aglomeracji Łapy, poprzez modernizację oczyszczalni ścieków w Łapach i SUW w Płonce Strumiance wraz z budową rurociągów oraz budowę kanalizacji sanitarnej w miejscowościach Łupianka Stara i Płonka - Kozły”. W ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i środowisko 2014-2020. Projekt ten został podzielony na 3 zadania, które obejmowały:

Modernizację oczyszczalni ścieków – której realizację powierzono 11.07.2018 r. firmie EKO-MTK Sp. z o.o. z Brwinowa i obejmowała ona miedzy innymi:

  • Budowę punktu zrzutu ścieków i osadów
  • Przebudowę przepompowni ścieków surowych oraz budynku sito-piaskowników
  • Przebudowę istniejących, niewykorzystywanych komór fermentacyjnych na zbiorniki retencyjne wód opadowych;
  • Zmianę sposobu napowietrzania w istniejących komorach osadu czynnego;
  • Budowę dwóch komór nitryfikacji, osadników wtórnych oraz filtrów węglowych
  • Budowę budynku odwadniania osadu i wiaty osadu wraz z biofiltrem;
  • Przebudowę budynku biurowo –socjalnego i laboratorium;
  • Budowę nowych instalacji elektrycznej, AKPiA, energetycznej, wodnej, kanalizacyjnej i gazowej, oraz pomp ciepła na potrzeby ogrzewania i wentylacji

Inwestycja została zakończona 24.05.2019 r.

Zadanie drugie w ramach projektu tj. Modernizację i rozbudowę stacji uzdatniania wody  w Płonce-Strumiance powierzono w dniu 11.08.2017 r. firmie FUNAM Sp. z o.o. we Wrocławiu

W ramach projektu zrealizowano:

  • renowację dwóch istniejących oraz budowę nowej studni głębinowej,
  • wymianę technologii uzdatniania wody, filtrów, rurociągów oraz automatyki i sterowania,
  • budowę zbiornika wody uzdatnionej,
  • remont budynku i zagospodarowanie terenu,
  • budowę pompowni strefowej w Łapach wraz ze zbiornikiem wody uzdatnionej,
  • budowę rurociągu tranzytowego z Płonki-Strumianki do Łap o długości ok. 8,5 km.

Inwestycja została zakończona w roku bieżącym, jej efektem była poprawa jakości oraz zwiększenie efektywności i niezawodności dostaw wody do mieszkańców gminy Łapy

Trzecim zadaniem była podpisana w dniu 08.11.2017 r. umowa z konsorcjum Firm EKO-MTK SP. z o. o. z Brwinowa oraz Zakładem Usługowym Instalacji Sanitarnych Mirosław Smolski z Łap, na budowę sieci kanalizacji sanitarnej, grawitacyjnej i tłocznej w miejscowościach Łupianka Stara o długości 7830 mb i Płonka-Kozły o długości 1930 mb, wraz z czterema przepompowniami ścieków i przyłączami kanalizacyjnymi. Rozbudowano posiadane przez ZWiK w Łapach systemy monitorowania, sterowania i kontroli siecią wodno-kanalizacyjną. Inwestycja została zakończona 30 maja 2019 roku.

W zakres całego projektu wchodził także zakup specjalistycznego pojazdu do udrożniania sieci kanalizacyjnych z odzyskiem wody, którego dostawcą była firma KanRo Ltd Sp. z o. o. z Białegostoku.

Całkowita wartość całego projektu wyniosła 42 mln netto. Z czego dofinansowanie w formie dotacji z UE wyniosło: 26,8 mln zł (tj.  63,75%) oraz pożyczka ze środków NFOŚiGW: w kwocie 15,2 mln zł.

Realizacja projektu pozwoli spełnić zobowiązania wynikające z Traktatu Akcesyjnego Polski do Unii Europejskiej w zakresie ochrony wód powierzchniowych i podziemnych i wpłynie na poprawę stanu środowiska naturalnego na obszarze aglomeracji Łapy oraz Narwiańskiego Parku Narodowego. Zoptymalizowana została gospodarka energetyczna i osadowa oczyszczalni ścieków, a także zminimalizowane zostało ryzyko awarii systemu kanalizacyjnego oraz wodociągowego. Wpłynie również na zapewnienie dostaw wysokiej jakości wody oraz zwiększenie komfortu życia mieszkańców aglomeracji.