Dominika Łapińska reprezentuje łapską młodzież w Młodzieżowym Sejmiku Województwa Podlaskiego

poniedziałek, 02 grudzień 2019

Pośród trzydziestu młodych radnych  w Młodzieżowym Sejmiku Województwa Podlaskiego III kadencji jest Dominika Łapińska z Łap. Będzie tam reprezentować łapską młodzież, ponieważ jak sama mówi głównym powodem, dla którego zdecydowała się wziąć udział w naborze jest chęć zrobienia czegoś dla młodzieży z naszego regionu. Młodzieżowy Sejmik III kadencji uroczyście zainaugurował działalność 14 listopada.

Z Dominiką spotkali się burmistrz Krzysztof Gołaszewski i sekretarz gminy Joanna Micota. Poza złożeniem gratulacji spotkanie było także  sympatyczną okazją, aby porozmawiać o możliwościach współpracy z młodzieżą i o tym, jak ważny jest głos młodych ludzi i ich rola w rozwoju gminy. Burmistrz Gołaszewski poprosił Dominikę, aby jako radna Sejmiku godnie reprezentowała interesy łapskiej młodzieży. Rozmawiano także o możliwości współpracy radnych Młodzieżowego Sejmiku z Młodzieżową Radą Miejską w Łapach, do której niebawem także odbędą się wybory. Na wniosek pana burmistrza na piątkowej sesji (29 listopada) radni podjęli uchwałę w tej sprawie.

Dominika Łapińska o sobie …

Obecnie uczę się w VI Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Zygmunta Augusta w Białymstoku w klasie o profilu humanistycznym. Interesuję się wieloma rzeczami, lecz niezmiennie moimi pasjami są prawo i polityka. Odkąd pamiętam uwielbiałam udzielać się społecznie oraz działać na rzecz innych. Taką możliwość dało mi pełnienie funkcji Przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego w Gimnazjum nr 1 im. ppłk. Stanisława Nilskiego-Łapińskiego w Łapach w roku szkolnym 2017/2018. To właśnie wtedy rozpoczęła się moja pierwsza działalność społeczna - wraz ze wspaniałą ekipą samorządu zorganizowaliśmy wiele ciekawych akcji oraz konkursów, ciągle działaliśmy i byliśmy aktywni.

W pierwszej klasie liceum postanowiłam wziąć udział w rekrutacji do XXV Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Wraz z kolegą wykonałam projekt, który został wysoko oceniony przez komisję. Do tej pory jestem bardzo szczęśliwa z tego powodu, ponieważ udział w sesji był ogromnym przeżyciem i doświadczeniem. Przede wszystkim miałam okazję poznać pracę Sejmu bezpośrednio jako posłanka, zobaczyć, jak wygląda sesja plenarna oraz głosować nad projektem uchwały. Oprócz tego miałam możliwość rozmowy z przedstawicielami klubów poselskich. Poznałam wiele wspaniałych osób z różnych regionów Polski o podobnych poglądach.

Obecnie jestem radną III Kadencji Młodzieżowego Sejmiku Województwa Podlaskiego. Głównym powodem, dla którego zdecydowałam się rekrutować jest chęć zrobienia czegoś dla młodzieży z naszego regionu. Uwielbiam współpracować i liczę, że uda mi się zrealizować obrane przeze mnie cele.

Dlaczego według Dominiki warto dołączyć do Młodzieżowej Rady Miejskiej?

Przede wszystkim dlatego, że możecie poznać wspaniałych ludzi o podobnych poglądach. MRM jest inicjatywą, która daje wam możliwość samorealizacji. Macie bardzo duże pole do popisu i wszystkie wasze pomysły zostaną wysłuchane. Co najważniejsze, do członkostwa w radzie nie musicie interesować się polityką, rada jest apolityczna. Jeśli macie ochotę działać dla młodzieży z naszego regionu, chcecie wnieść swój wkład w rozwój naszej gminy, chcecie współorganizować wydarzenia kulturalne i społeczne w naszym mieście oraz spotykać się z młodzieżą z organizacji młodzieżowych w innych miastach, to młodzieżowa rada miejska jest miejscem dla was.

Młodzieżowy Sejmik Województwa Podlaskiego

Liczy 30 radnych, choć młodzieżowy, działa na zasadach odpowiadających funkcjonowaniu tego „dorosłego”. Spośród Zgromadzenia Ogólnego wybierane jest Prezydium, a także komisje. Radni zbierają się na posiedzeniach obradując nad sprawami bieżącymi w sali obrad im. Krzysztofa Putry w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego. W tej samej, w której zwyczajowo obraduje Sejmik Województwa Podlaskiego. Tylko kadencja jest krótsza, trwa dwa lata.