XVI Dożynki gminne z produktem lokalnym

poniedziałek, 21 sierpień 2023

W upalną niedzielę, 20 sierpnia, odbyły się już po raz szesnasty dożynki gminne w Płonce Kościelnej. Jak co roku nie zabrakło atrakcji  dobrze znanych uczestnikom tej plenerowej imprezy, ale było też mnóstwo nowych interesujących propozycji.

Pożegnanie ks. kan. Józefa Ogórkisa, proboszcza Parafii pw. Św. Michała Archanioła

Wydarzenie rozpoczęła msza św. dziękczynna za zebrane plony odprawiona pod przewodnictwem ks. proboszcza Józefa Ogórkisa,  ks. infułata Karola Łapińskiego i ks. kan. Mirosława Orłowskiego w kościele pw. Św. Michała Archanioła.

W trakcie mszy św. słowo pożegnania skierował do odchodzącego na kapłańską emeryturę ks. kan. Józefa Ogórkisa, proboszcza Parafii pw. Św. Michała Archanioła i wicedziekana dekanatu Łapy, burmistrz Krzysztof Gołaszewski, który dziękował słowami:

 

Czcigodny Księże Proboszczu, WIicedziekanie Dekanatu Łapy, Kustoszu Sanktuarium Maryjnego w Płonce Kościelnej, ale także przyjacielu – Księże Józefie.

         Trudno dobrać właściwe słowa, aby wyrazić to, co dzisiaj czujemy. Nasze serca przepełnia smutek i żal, ponieważ musimy Ciebie dzisiaj pożegnać. Spójrz na tych, którzy tutaj dzisiaj przybyli na mszę świętą, aby modlitwą podziękować za Twój trud. Tydzień temu żegnały Cię sołectwa parafii Płonka Kościelna, strażacy, ministranci i Twoi wierni. Wszyscy jeszcze dzisiaj chcemy łączyć się z Tobą duchowo podczas tej uroczystej dożynkowej mszy świętej.

         Księże Proboszczu!

24 lata byłeś z nami – to sporo czasu - nie da się za te 24 lata posługi kapłańskiej dla wspólnoty płonkowskiej i całej Gminy Łapy podziękować w dwóch słowach, nie da się za te 24 lata posługi w tym pięknym sanktuarium maryjnym, które Ty pokochałeś - podziękować naprędce, nie da się za te 24 lata trudu podziękować w dwóch zdaniach.

         W tym czasie dawało się odczuć na każdym kroku, że traktowałeś naszą Płonkę jak swój dom, dom o który zawsze dbałeś, mieszkańców, o których się troszczyłeś jak dobry ojciec, starając się zrozumieć ich problemy i w miarę możliwości pomagać w ich rozwiązaniu, parafian, którym przez udzielane sakramenty, odprawiane msze święte, głoszone homilie starałeś się przybliżać do Matki Boskiej i Chrystusa.

         Wystarczy rozejrzeć się wokoło, gdzie nie spojrzymy to są widoczne Twoje Księże Proboszczu działania – najlepszym przykładem jest ta wspaniała i przepiękna świątynia – z której aż bije przepiękny blask.

          Drogi Księże Proboszczu Józefie!

Nigdy się nie uskarżałeś, że masz zbyt wiele pracy zawsze z radością i entuzjazmem podejmowałeś nowe wyzwania. Zawsze osobiście angażowałeś się we wszystkie prace. Długo by jeszcze można dziękować za te 24 lata Twojej posługi i nigdy by nie było końca, nigdy by się nie wyraziło wszystkich uczuć. Każdy z nas wymienił by coś innego, jeden Twój uśmiech, inny wspaniałe liturgie, a jeszcze inny super kazania, zawsze patriotyczne i uczące miłości do ojczyzny .....

         W jednym jednak jesteśmy wszyscy tu zgromadzeni zgodni Księże bez Twojej obecności Nasza Parafia w Płonce Kościelnej nigdy już nie będzie taka sama.

BÓG ZAPŁAĆ!

         Na dalsze lata życia na emeryturze życzę Ci wiele zdrowia, sił i wytrwałości w walce z trudnościami współczesnego świata. Życzę, aby każdy kto uściśnie Twoją rękę, stał się za Twoim przykładem dobrym chrześcijaninem i prawym człowiekiem.

         Bóg co wybrał Ciebie, niech Ci błogosławi i niech Cię wspomaga, a nasza Matka Boska Płonkowska niech czuwa nad Tobą.

         Wyrazem naszej wdzięczności za okazane serce i trud w prowadzeniu naszej płonkowskiej owczarni, niech będą te symboliczne kwiaty, grawerton, nasza pamięć i modlitwa.

SZCZĘŚĆ BOŻE!

 

Do podziękowań oraz życzeń, aby czas emerytury był czasem zasłużonego odpoczynku w spokoju i dobrym zdrowiu dołączyli również obecni w kościele wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski, wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Lech Kołakowski, wicestarosta powiatu białostockiego Roman Czepe, przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego Mariusz Gołaszewski z uczniami Szkoły Podstawowej w Płonce Kościelnej oraz parafianie, dyrektor Szkoły Podstawowej w Łupiance Starej Alicja Skłodowska i Wójt Gminy Sokoły Józef Zajkowski wraz z radnym Radosławem Truskolaskim.

Ksiądz Proboszcz otrzymał okazjonalny grawerton i kwiaty.

Uroczystości dożynkowe na placu

Uroczyste otwarcie gali poprzedził przemarsz mażoretek przy dźwiękach Miejskiej Orkiestry Dętej z Białegostoku pod dyrekcją Rafała Bronieckiego. Tegorocznymi starostą i starościną  dożynek zostali Państwo Izabela i Piotr Kamińscy z Łupianki Starej, którzy zgodnie z ceremoniałem dożynkowym przekazali burmistrzowi chleb do podziału wśród zgromadzonych.

Burmistrz Łap Krzysztof Gołaszewski powitał przybyłych gości wśród których byli: wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Lech Kołakowski, posłowie na Sejm RP Aleksandra Łapiak i Krzysztof Truskolawski, senator RP Mariusz Krzysztof Gromko, wicemarszałek województwa podlaskiego Sebastian Łukaszewicz, członek zarządu województwa podlaskiego Marek Malinowski, radny Sejmiku Województwa Podlaskiego Krzysztof Kondraciuk, wicestarosta powiatu białostockiego Roman Czepe, przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego Mariusz Gołaszewski, dyrektor Podlaskiego Instytutu Kultury Wiktoria Wnorowska oraz samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, jednostek gminnych i  licznie przybyli mieszkańcy naszej gminy, ale także gmin sąsiednich.

Pan burmistrz, witając gości podkreślał, że dożynki w Płonce Kościelnej są nie tylko z nazwy dożynkami z produktem lokalnym i zachęcał przybyłych, aby przekonali się o tym osobiście odwiedzając przebogate w smaki, kolory i zapachy stoiska promocyjne wsi. Przekazał też ogromne podziękowania za trud i codzienną pracę  rolnikom, dzięki którym na nasze stoły trafia polski chleb. Mówił o trudnej pracy na roli, a podczas wręczania nagród w konkursach dożynkowych dodał, dziękując m.in. sołectwom i przedstawicielom Kół Gospodyń Wiejskich: - Mogliśmy wyróżnić produkt lokalny, który pochodzi właśnie z tych zbiorów i nagrodzić aktywność mieszkańców wsi. W tym roku mamy wyjątkowo dużo stoisk. Bardzo się z tego cieszę, że wsie coraz bardziej chcą się pokazywać, a to naprawdę jest bardzo duże wyzwanie finansowe i organizacyjne.

Głos zabrał także wiceminister edukacji narodowej i nauki Dariusz Piontkowski, który w swoim wystąpieniu nawiązywał do słów o wsparciu, jakiego udziela rolnikom polski rząd z listu premiera RP Mateusza Morawieckiego, który został odczytany przez burmistrza Krzysztofa Gołaszewskiego.

Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Lech Kołakowski mówił o tym, że polscy rolnicy produkują zdrową żywność i zapewniają bezpieczeństwo żywnościowe Polakom.

Udanego świętowania życzyła z dożynkowej sceny poseł na Sejm RP Aleksandra Łapiak.

Senator Mariusz Gromko mówił o tym, że „dożynki to czas podziękować Bogu za plony, a rolnikom za ich ciężką pracę”.

Radny Sejmiku Województwa Podlaskiego Krzysztof Kondraciuk dziękował wszystkim uczestnikom łańcucha produkcji żywności. Natomiast wicestarosta Roman Czepe krótko podziękował rolnikom i życzył wszystkim udanego świętowania.

Członek zarządu PKP SA Krzysztof Golubiewski przekazał mieszkańcom, że „liczy na to, że już za 3 lata mieszkańcy będą mogli korzystać z nowego dworca kolejowego w Łapach”.

Samorząd województwa reprezentowali wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz oraz Marek Malinowski, członek zarządu. Wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz mówił:

- Dziś możemy podziękować za ich ciężką pracę i trud, który wykonują codziennie na roli. Nie jest to prosta praca, nie zawsze się opłaca. Rolnicy nie mają wakacji – prowadząc produkcję trzeba być często w domu. Tym bardziej warto ich doceniać w trakcie takich uroczystości jak dożynki – podkreślał wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz. 

W podobnym tonie wypowiadał się członek zarządu Marek Malinowski.

- Choć postęp cywilizacyjny przyniósł wiele zmian w rolnictwie, to wciąż w społecznej świadomości jest obecne przekonanie, że dzięki ciężkiej pracy rolnika, codziennie trafia na stoły naszych domów chleb. Wszystkim rolnikom gminy Łapy składam serdeczne podziękowanie za owoce ich pracy – mówił.

List Sekretarza stanu w KPRM ds. cyfryzacji Adama Andruszkiewicza odczytał Kamil Raciborski przewodniczący Młodzieżowej Rady Miejskiej w Łapach.

 Przepiękne stoiska pełne regionalnych potraw

Sołectwa jak zawsze przygotowały mnóstwo kulinarnych rarytasów, które prezentowały na przepięknych, kolorowych, ukwieconych stoiskach.  Były zagrody z żywymi królikami, kucykami i gęsiami. Wieńce dożynkowe zachwycały kunsztem wykonania. Odbyły się też dobrze znane konkursy dożynkowe na „Najaktywniejsze sołectwo Gminy Łapy”, „Najładniejsze stoisko promocyjne wsi”, „Najpiękniejszy wieniec” i „Najlepszy produkt lokalny”.

Mnóstwo atrakcji dla każdego

Organizatorzy zadbali o mnóstwo atrakcji dla najmłodszych. Dzieci mogły bawić się na dmuchańcach, zagrać w badmintona czy zagrać w grę terenową i wygrać atrakcyjne nagrody. Wystąpił również chór „Łapskie Nutki” i Oliwia Demiańczuk.

Pokazy

Nie zabrakło pokazów w wykonaniu Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratowniczego z Białegostoku oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z Płonki Kościelnej. Stoisko promocyjne Urzędu Marszałkowskiego zaoferowało darmowe badania profilaktyczne. Było też stoisko Policji, można było obejrzeć zabytkowe samochody i porozmawiać z pracownikami Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego czy Urzędu Pracy. Wcześniej można też było obejrzeć nowoczesny sprzęt wojskowy m.in. rosomaki.

Podczas imprezy gminnej DOŻYNKI gminne z produktem lokalnym, działało także stoisko gminnego Punktu Informacyjnego Projektu „Wspólnie z naturą w Łapach – adaptacja do zmian klimatu”, prowadzone były działania edukacyjno-informacyjnych w zakresie adaptacji do zmian klimatu. Projekt dofinansowany jest ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 w ramach programu: Środowisko, Energia i Zmiany klimatu.

W trakcie dożynek realizowano projekt „Zdrowe i szczęśliwe dzieci” objęty patronatem Katryński Foundation oraz współfinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Rodzice mogli skonsultować lub posłuchać rad dietetyka, psychologa oraz fizjoterapeuty.

Występy zespołów

Wieczorem mogliśmy usłyszeć łapski zespół folklorystyczny „Kolej na Łapianki”. Następnie koncert zagrał  zespół „Gig Band”, a o 21:00 do wspólnego śpiewania i tańca porwał zespół „Defis”.

Patronaty

XVI Dożynki objęte zostały patronatem honorowym Biskupa Łomżyńskiego Ks. Janusza Stepnowskiego, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Roberta Telusa oraz Marszałka Województwa Podlaskiego Artura Kosickiego.

Listy okazjonalne

List okazjonalny przysłali:

- Premier RP Mateusz Morawiecki: TUTAJ

- Poseł do Parlamentu Europejskiego Krzysztof Jurgiel: TUTAJ

Podziękowania dla sponsorów

  • Arhelan
  • SKLEP NORIS ŁAPY
  • Betoniarnia Krupiak
  • Zakład produkcji Mączek rybnych Stabo
  • Piekarnia Grodzki
  • Bank Spółdzielczy w Łapach