Narodowe Święto Niepodległości 2023

poniedziałek, 13 listopad 2023

Podobnie jak w latach ubiegłych 11 listopada został wypełniony wieloma, różnymi wydarzeniami z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Mieszkańcy mogli wybierać w bogatym programie uroczystości.  Świętować można było nie tylko w podniosłym nastroju czy oglądając film dokumentalny „Tolek” o ppłk. Antonim Łapińskim, ale także na sportowo rywalizując w „Biegach Niepodległości”.  

Ceremonia złożenia kwiatów

Uczczono pamięć polskich bohaterów, którzy zasłużyli się w walce o niepodległość Polski. Kwiaty złożono na symbolicznym nagrobku ppłk. Stanisława Nilskiego-Łapińskiego oraz na Grobie Nieznanego Żołnierza na łapskim cmentarzu.

Następnie na Placu Niepodległości  odbyła się ceremonia złożenia wieńca i kwiatów przed Pomnikiem Niepodległości i Pomnikiem ppłk. St. Nilskiego-Łapińskiego. Wzięły w niej udział poczty sztandarowe. Wartę honorową wystawili strażacy ochotnicy z OSP Łapy-Dębowina. Przyszli też harcerze 7 Łapskiej Wodnej Drużyny Wielopoziomowej Szara Szekla Łapy.

W uroczystości wzięli udział burmistrze Krzysztof Gołaszewski oraz goście: radny Sejmiku Województwa Podlaskiego Krzysztof Kondraciuk, wicestarosta Roman Czepe,  wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Łapach Krystyna Grabowska wraz z radnymi: Leszkiem Pawłem Gulewiczem, Klarą Iwacyk, Adamem Karasiewiczem,  Kamilą Klim, Edytą Łapińską, Sławomirem Janem Maciejewskim, Piotrem Pułkośnikiem, Andrzejem Rogowskim i Stanisławem Żochowskim, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Białostockiego Mariusz Gołaszewski wraz z radnymi powiatowymi Andrzejem Gąsowskim i Marią Busłowską, komendant komisariatu Policji w Łapach młodszy inspektor Tomasz Organek, dowódca jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 5 Państwowej Straży Pożarnej w Łapach młodszy brygadier Maciej Foryś, przewodniczącą Gminnej Rady Seniorów Stanisława Grzybowska wraz z radnymi, przedstawiciel Młodzieżowego Sejmiku Województwa Podlaskiego Kamil Raciborski, dyrektorzy szkół i przedszkoli, dyrektorzy jednostek gminnych, przedstawiciele Koła Terenowego Klubu Więzionych, Internowanych i Represjonowanych w Białymstoku oraz Łapskiego Towarzystwa Regionalnego, a także strażacy z OSP Łapy-Dębowina. Nie zabrakło także mieszkańców.

Goście uroczystości zostali przyozdobieni  kotylionami niepodległościowymi, które wykonali uczestnicy gminnego konkursu na najpiękniejszy kotylion.

Uroczystości w Domu Kultury

W tym roku uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości odbyły się w sali widowiskowej Domu Kultury. Rozpoczął je występ chóru „Łapskie Nutki”, który wspólnie ze zgromadzonymi wykonał hymn państwowy i zaśpiewał dwie patriotyczne pieśni.  

Następnie głos zabrał burmistrz Krzysztof Gołaszewski. Pan burmistrz  w swoim przemówieniu dużo uwagi poświęcił wychowaniu patriotycznemu dzieci i młodzieży. Dziękował wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie obchodów, ale także tym wszystkim, którzy na co dzień dbają o wychowanie patriotyczne.  Pan burmistrz mówił także o aktualnej sytuacji na świecie, nawiązując do toczącej się wojny w Ukrainie i Strefie Gazy powiedział: - Jestem przekonany, że w tej sytuacji z jeszcze większą wdzięcznością cieszymy się wolną, suwerenną i niepodległą Polską. I bardziej niż kiedykolwiek doceniamy znaczenie pokoju.

Z kolei radny Sejmiku Województwa Podlaskiego Krzysztof Kondraciuk powiedział m.in.: „To też jest asumpt do tego, aby być wdzięcznym tym wszystkim, którzy na przestrzeni wieków walczyli o niepodległość”.

Następnie głos zabrał wicestarosta Roman Czepe, który m.in. dziękował Burmistrzowi Łap za organizację obchodów – To są dni, kiedy powinniśmy cieszyć się Polską. – mówił.

Oprawa artystyczna w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Łapach

Piękną akademię pn. „Tu wszędzie Polska, tu Ojczyzna” przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2, którzy pod kierunkiem nauczycielek - Iwony Hryncewicz i Iwony Pruszyńskiej - stworzyli wspaniałe artystyczne widowisko.

Po występie dzieci burmistrz Krzysztof Gołaszewski wspólnie z wicestarostą Romanem Czepe, radnym Sejmiku Województwa Podlaskiego Krzysztofem Kondraciukiem oraz dyrektor Domu Kultury Justyną Miszczuk pogratulowali laureatom konkursu „Najpiękniejszy kotylion niepodległościowy 2023” oraz ich rodzicom i wręczyli nagrodzonym i wyróżnionym dyplomy oraz nagrody.

Uroczystość poprowadziła Alicja Zgajewska, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 2.

Uroczysta msza św. w kościele Św. Krzyża

Uroczysta msza św. została odprawiona w kościele Św. Krzyża i zakończona koncertem w wykonaniu uczniów Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uczestniczyli w niej m.in. przedstawiciele łapskiego samorządu.

Film dokumentalny pt. „Tolek” o ppłk. Antonim Łapińskim

Wieczorem w sali widowiskowej Domu Kultury odbyła się łapska premiera filmu dokumentalnego pt. „Tolek” z udziałem najbliższych bohatera filmu oraz twórców obrazu.

Koncert duetu Izabela Szafrańska i Mateusz Mijal pt. „Niepodległej”

W poniedziałek (13 listopada) miał miejsce koncert duetu Izabela Szafrańska i Mateusz Mijal pt. „Niepodległej”. Artyści wykonali najbardziej znane pieśni patriotyczne, legionowe, powstańcze i wojenne m.in O mój rozmarynie, My Pierwsza Brygada, Biały krzyż we własnych oryginalnych aranżacjach.

Podziękowania

Burmistrz Łap Krzysztof Gołaszewski serdecznie dziękuje wszystkim osobom i instytucjom, które włączyły się w organizację Narodowego Święta Niepodległości.

Listy okolicznościowe

List okolicznościowy wiceministra Edukacji i Nauki Dariusza Piontkowskiego

Czytaj także:

Znamy laureatów konkursu „Najpiękniejszy kotylion niepodległościowy 2023”

Film dokumentalny pt. „Tolek” o ppłk. Antonim Łapińskim można było obejrzeć w Łapach