Łapy

Dziś jest:
sobota, 19.01
-6°C
niedziela, 20.01
-3°C
poniedziałek, 21.01
-5°C
Imieniny:
Henryka i Mariusza
Solenizantom życzymy wszystkiego najlepszego!
Strona główna Kalendarz wydarzeń

Weekend pełen atrakcji

2018-04-20 11:49
Opublikował: Administrator
Serdecznie zapraszamy całe rodziny w majowy weekend (26-27 maja) na imprezę pn. „VI Ogólnopolska Wystawa Modułowej Makiety Kolejowej – „Kolej w miniaturze - Łapy 2018”. Uroczyste otwarcie wystawy w sobotę 26 maja br. o godz. 10.00 w hali sportowej Zespołu Szkół Mechanicznych im. Stefana Czarnieckiego w Łapach, przy ul. Sikorskiego 68. Oprócz wystawy w sobotę o 11.00 będzie można także zobaczyć inscenizację aktorów Teatru Kaprys z udziałem antyterrorystów, policji, strażaków i służb medycznych. Akcja będzie się toczyć w pociągu udostępnionym przez PKP Intercity, który nietypowo zatrzyma się przy kolejowej rampie towarowej. Poza tym swój tabor zaprezentują przy peronie 1 w Łapach PKP CARGO i PKP POLREGIO. Atrakcje dla dzieci przygotuję Centrum Integracji Społecznej "Przystań".Wstęp wolny.

Miniaturowy świat kolei

Wystawa organizowana jest po raz szósty. Modelarze z całego kraju przywożą własnoręcznie wykonane makiety tras kolejowych, które łączą w jedną całość. W tym roku długość makiety to ponad 100 metrów. Po miniaturowych szynach będą poruszać się modele pojazdów kolejowych, przemieszczające się wg rozkładu jazdy.

Szczególną cechą tego typu makiet jest realistyczne odwzorowanie rzeczywistości panującej w prawdziwym kolejnictwie. Dotyczy to zarówno wyglądu taboru i elementów infrastruktury, jak i zasad prowadzenia ruchu kolejowego. Z wielką pieczołowitością wykonane jest także kolejowe sąsiedztwo, gdzie oprócz pięknych krajobrazów można zobaczyć też m.in.: drogi, mosty i tunele, budynki oraz otaczającą je przyrodę, przechadzających się ludzi, a także inne znane nam z okien pociągów obrazki – wszystko wykonane w skali 1:120.

Wystawa jest największą tego typu imprezą w Polsce i jednocześnie jedyną tego typu wystawą w naszym regionie. Uczestniczyć w niej będą wystawcy z różnych rejonów Polski.

Uroczyste otwarcie wystawy nastąpi 26 maja (sobota) o godz. 10.00 w hali sportowej Zespołu Szkół Mechanicznych w Łapach przy ul. Sikorskiego 68.

Wystawę będzie można oglądać:

26.05.2016 r. (sobota) w godz. 10.00-18.00

27.05.2016 r. (niedziela) w godz. 9.00-14.00


Bezpłatny pociąg „Modelarz” relacji Białystok-Łapy-Białystok

Z myślą o gościach z Białegostoku i okolic w sobotę (26 maja) zostanie uruchomiony specjalny bezpłatny pociąg „Modelarz” na trasie Białystok-Łapy-Białystok. Pociąg po drodze do Łap zatrzyma się na stacji: Uhowo. Zaplanowano postój pociągu na dworcu kolejowym w Łapach przez ok. 4 godziny i udostępnienie go zwiedzającym. Będzie można zwiedzić także kabinę maszynisty.

Rozkład jazdy bezpłatnego pociągu okazjonalnego „Modelarz” w dniu 26 maja 2018 r. (sobota)

na trasie Białystok-Łapy-Białystok

TAM

Białystok odjazd - 9:40
Uhowo przyjazd/odjazd - 9:55

Łapy przyjazd - 9:58

POWRÓT

Łapy odjazd – 14:00

Uhowo przyjazd/odjazd – 14:02

Białystok przyjazd – 14:18


Prezentacja pojazdów kolejowych

Na stacji w Łapach będzie można zwiedzić tabor kolejowy udostępniony przez PKP Przewozy Regionalne, PKP CARGO oraz PKP Intercity.


„Antyterroryści na dworcu”

Przewidziane zostały także atrakcje towarzyszące. W sobotę 26 maja o godz. 11.00 na towarowej rampie kolejowej przy dworcu w Łapach będzie miało miejsce widowiskowe wydarzenie z udziałem aktorów Teatru Kaprys z Łap i policyjnych antyterrorystów oraz innych służb (Policji, Pogotowia, Państwowej Straży Pożarnej).


Atrakcje dla dzieci

Wiele atrakcji zaplanowano dla najmłodszych uczestników imprezy. Przy hali sportwej na świeżym powietrzu odbywać się będą animacje i zabawy dla najmłodszych.


Eksponaty warszawskiej Stacji Muzeum w Łapach

Będzie można obejrzeć kolejowe pamiątki historyczne związane z koleją w naszym regionie wypożyczone ze  Stacji Muzeum (Dawne Muzeum Kolejnictwa) z Warszawy.


Organizatorzy

Pomysłodawcą imprezy i jednocześnie organizatorem przyjazdu wystawców jest Jerzy Roszkowski. Impreza nie odbyłaby się bez modelarzy z całej Polski.

Organizatorami wystawy są: Burmistrz Łap, Zespół Szkół Mechanicznych im. Stefana Czarneckiego w Łapach, Dom Kultury w Łapach.

Organizację wspierają: Stowarzyszenie Sympatyków Kolejnictwa “Kolejowe Podlasie”, Pomorskie Towarzystwo Miłośników Kolei Żelaznych, Łapskie Towarzystwo Regionalne im. ppłk. Stanisława Nilskiego-Łapińskiego, Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza Państwowej Straży Pożarnej w Łapach, Ochotnicza Straż Pożarna w Łapach, Zakład Linii Kolejowych PKP PLK SA w Białymstoku, Komisariat Policji w Łapach, Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku, centrum Integracji Społęcznej "Przystań" w Łaapch, PKP PLK SA, PKP CARGO, PKP Przewozy Regionalne, PKP INTERCITY .

Wydarzenie zostało objęte opieką medialną przez TVP 3 Białystok, Radio Białystok, Kurier Poranny i Wrota Podlasia. Impreza odbywa się pod Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Podlaskiego.


Wizyta na wystawie będzie z pewnością niezapomnianym wrażeniem dla wszystkich przybyłych, nie tylko najmłodszych. Organizatorzy zapraszają do przyjścia na wystawę całe rodziny – wizyta w hali sportowej Zespołu Szkół Mechanicznych w Łapach będzie wspaniałym prezentem na zbliżający się Dzień Dziecka i doskonałym pomysłem na spędzenie rodzinnie Dnia Matki.

Serdecznie zapraszamy całe rodziny!

  • Weekend pełen atrakcji
Podziel się

Najnowsze wiadomości