Łapy

Dziś jest:
niedziela, 21.10
9°C
poniedziałek, 22.10
6°C
wtorek, 23.10
6°C
Imieniny:
Urszuli i Hilarego
Solenizantom życzymy wszystkiego najlepszego!
Strona główna Kalendarz wydarzeń

.

2017-12-06 13:53
Opublikował: Administrator
Zapraszamy mieszkańców miasta i gminy Łapy 13 grudnia (środa) o godz. 17.00 na wspólną modlitwę w intencji ofiar stanu wojennego przy Krzyżu na terenie dawnych Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego.

13 grudnia br., w środę, będziemy obchodzić 36. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego na terenie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Z okazji tej rocznicy o godz. 17:00 Burmistrz Łap i Przewodniczący Rady Miejskiej wraz z Radnymi oraz Radni Młodzieżowej Rady Miejskiej uczczą pamięć i oddadzą hołd ofiarom stanu wojennego, składając kwiaty i zapalając znicze przy Krzyżu na terenie dawnych Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego oraz przy Pomniku Niepodległości. 

Wszystkich, którzy chcą oddać hołd osobom zamordowanym i represjonowanym w czasie trwania stanu wojennego serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy.

Informujemy także o kampanii społecznej IPN „Zapal światło wolności”. W akcji może wziąć udział każdy, zapalając 13 grudnia o 19.30 świeczkę w oknie lub wirtualnie na stronie www.ipn.gov.pl.

13 grudnia 1981 roku w Polsce został wprowadzony stan wojenny. Mając świadomość ogromnego poparcia społecznego dla „Solidarności” i związanego z tym zagrożenia dla swojej pozycji, komuniści postanowili użyć siły i rozprawić się z opozycją. „Solidarność” została zepchnięta do podziemia, a jej przywódcy aresztowani. Władza nie miała skrupułów, by strzelać do stawiających opór. Symbolem zbrodni stanu wojennego stała się masakra w Kopalni „Wujek”. Brutalne działania reżimu spotkały się ze sprzeciwem wolnego świata. Zapalenie świec w oknach wielu domów na całym świecie stało się znakiem pamięci o walczących o wolność i godność Polakach. Do tego symbolicznego gestu solidarności wezwali wówczas papież Jan Paweł II i prezydent USA Ronald Reagan, a płomień wolności rozbłysnął w Watykanie i w Białym Domu. Instytut Pamięci Narodowej zachęca do uczczenia pamięci ofiar stanu wojennego w ten sam sposób: zapalmy światła wolności w oknach naszych domów w środowy wieczór, 13 grudnia, o godz. 19:30 – w tym samym dniu, w którym 36 lat temu komunistyczna dyktatura usiłowała odebrać Polakom nadzieję.
 
Patronat honorowy nad akcją objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Podziel się

Najnowsze wiadomości