Łapy

Dziś jest:
sobota, 19.01
-6°C
niedziela, 20.01
-3°C
poniedziałek, 21.01
-5°C
Imieniny:
Henryka i Mariusza
Solenizantom życzymy wszystkiego najlepszego!
Strona główna Aktualności

Remont garażu OSP Uhowo

2018-07-18 14:53
Opublikował: Administrator
Strażacy Ochotnicy z Uhowa remontują czterostanowiskowy garaż, który użyczyła im gmina Łapy. Garaż znajduje się obok Szkoły Podstawowej w Uhowie. Będzie to dodatkowe miejsce na przechowywanie pozyskanego sprzętu ratowniczego: łodzi motorowej i samochodu operacyjnego Volkswagen T4 W 2017 r. Uhowscy strażacy otrzymali ten sprzęt nieodpłatnie z Narwiańskiego Parku Narodowego i Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku. Pieniądze na remont garażu, w tym na wymianę poszycia dachowego w kwocie po 16 tys. zł przekazała strażakom Gmina Łapy i Starostwo Powiatowe w Białymstoku. Dodatkowe 10 tys. zł OSP Uhowo pozyskała na remontowe prace bieżące z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

Prace remontowe w garażu Ochotniczej Straży Pożarnej w Uhowie, znajdującym się obok Szkoły Podstawowej, trwają od kilku tygodni. Do tej pory zasadnicza część remontu, czyli remont dachu została już wykonana. Obecnie prowadzone są prace wewnątrz obiektu m.in. trwa wymiana tynków, posadzki, instalacji itp. Strażacy wymienią też  na nowe czworo starych, drewnianych drzwi.

- Obecny garaż znajdujący się w budynku Wiejskiego Domu Kultury mieści jedynie samochód ratowniczo-gaśniczy i podstawowy sprzęt strażacki, zaszła więc potrzeba powiększenia powierzchni naszej strażnicy, zapewniającej właściwe i bezpieczne przechowywanie samochodu operacyjnego VW oraz specjalistycznego sprzętu i wyposażenia – tłumaczy Daniel Koszczuk, prezes Ochotniczej Straż Pożarnej w Uhowie. – Gmina Łapy na początku roku użyczyła nam czterostanowiskowy garaż do przechowywania łodzi i samochodu, który obecnie wspólnie remontujemy. – dodaje prezes OSP Uhowo.

Sporo podstawowych prac strażacy OSP Uhowo wykonują w czynie społecznym, co znacząco obniża koszty remontu.

 - Dziękuję druhom za ich pracę i zaangażowanie – mówi Daniel Koszczuk.

Również samochód i łódź strażacy sami wyremontowali i odnowili przy wsparciu materiałowym otrzymanym z Gminy Łapy. Auto jest 9-osobowe. Służy m.in. do przewozu ratowników i do holowania łodzi ratunkowej na akcje na rzece. Ze względu na położenie nad Narwią i w Narwiańskim Parku Narodowym  wyposażenie w taki sprzęt jest niezbędne.

W jednostce OSP Uhowo służy 20 wyszkolonych strażaków.  Jednostka ta znajduje się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym co oznacza, że uhowscy strażacy są do dyspozycji Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej. Strażacy mają ustalone dyżury i ruszają do akcji w ciągu 5 minut od zgłoszenia. To właśnie oni najczęściej jako pierwsi przyjeżdżają do zdarzeń na drodze wojewódzkiej Białystok-Łapy. OSP Uhowo jest zaliczana do najaktywniejszych OSP w powiecie i ma bardzo duży udział w likwidacji skutków zdarzeń na terenie gminy Łapy i gmin ościennych.

W ubiegłym roku na działalność OSP w Uhowie gmina przeznaczyła 42 tys. zł.

 Na zdjęciu: wjazd do garażu w budynku OSP przy WDK Uhowo

Podziel się

Najnowsze wiadomości