Łapy

Dziś jest:
niedziela, 24.02
-4°C
niedziela, 24.02
0°C
poniedziałek, 25.02
4°C
Imieniny:
Macieja i Bogusza
Solenizantom życzymy wszystkiego najlepszego!
Strona główna Kalendarz wydarzeń

Uroczystość w związku z 79. rocznicą wybuchu II wojny światowej

2018-08-25 21:40
Opublikował: Administrator
Serdecznie zapraszamy mieszkańców do udziału w uroczystościach upamiętniających bohaterów i obrońców Ojczyzny oraz poległych w czasie II wojny światowej.

Główna uroczystość odbędzie się (w niedzielę) 2 września o godz. 18.00 na Placu Niepodległości w Łapach.

Natomiast 1 września (sobota) dokładnie w 79. rocznicę wybuchu II wojny światowej przedstawiciele władz samorządowych złożą kwiaty i zapalą znicze w miejscach pamięci narodowej na terenie gminy Łapy. O godz. 12.00 zostaną uruchomione syreny alarmowe. Burmistrz Łap zwraca się z apelem, aby wraz z dźwiękiem syren mieszkańcy naszej gminy wstrzymali ruch uliczny i minutą ciszy uczcili pamięć tych, którzy walcząc o wyzwolenie i Niepodległość Polski oddali życie - największą z możliwych ofiar.


Program uroczystości – 2 września 2018 r. (niedziela) godz. 18.00

Plac Niepodległości w Łapach

W programie m.in. wystawienie pocztów sztandarowych, odśpiewanie hymnu państwowego, wspólna modlitwa w intencji obrońców Ojczyzny z 1939 r. i ofiar II wojny światowej, wystąpienie władz samorządowych i zaproszonych gości, złożenie wieńców i  zapalenie zniczy. Wartę honorową przy łapskich pomnikach na Placu Niepodległości będą pełnić żołnierze 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego.

Kościół Św. Krzyża w Łapach

Uroczystości na Placu Niepodległości poprzedzi o godz. 17.00 Msza św. w intencji pokoju na świecie oraz wszystkich ofiar wojny w kościele Św. Krzyża w Łapach, której będzie przewodniczył i Słowo Boże wygłosi ks. bp. Tadeusz Bronakowski. Podczas tej mszy św. wierni będą się modlić również za boże błogosławieństwo w nowym roku szkolnym dla uczniów, nauczycieli, katechetów, rodziców i wszystkich zatroskanych o wychowanie i wykształcenie młodego pokolenia.


Ponadto we wrześniu zaplanowano także szereg wydarzeń związanych z 100. Rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę.

Powstanie publikacja okolicznościowa zawierająca informacje na temat wydarzeń sprzed 100 lat na terenie Podlasia, ze szczególnym uwzględnieniem gminy Łapy.

23 września (niedziela) zorganizowana zostanie inscenizacja wydarzenia uważanego za symboliczne odzyskanie niepodległości przez Łapy, czyli „Zajęcie stacyi” – odbicie stacji kolejowej przez polskich żołnierzy. Inscenizacja będzie jednym z elementów Festiwalu Niepodległości. Tego dnia odbędzie się także m.in. koncert patriotyczny Lecha Makowieckiego, potańcówka niepodległościowa i terenowa gra niepodległościowa.

Na te działania Fundacja Aktywizacja pozyskała dotację w wysokości 62 tys. zł z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na projekt „Koleje do Niepodległości”.

  • Uroczystość w związku z 79. rocznicą wybuchu II wojny światowej
Podziel się

Najnowsze wiadomości