Łapy

Dziś jest:
piątek, 18.01
-2°C
sobota, 19.01
-3°C
niedziela, 20.01
-3°C
Imieniny:
Piotra i Małgorzaty
Solenizantom życzymy wszystkiego najlepszego!
Strona główna Kalendarz wydarzeń

79. rocznica sowieckiej agresji na Polskę. Światowy Dzień Sybiraka

2018-09-10 07:44
Opublikował: Administrator
17 września (poniedziałek) o godz. 15.00 w imieniu mieszkańców miasta i gminy Łapy władze samorządowe złożą symboliczne wiązanki kwiatów przy Krzyżu Sybiraków, na Grobie Nieznanego Żołnierza oraz przy Pomniku Niepodległości. Tego dnia w hołdzie ofiarom i bohaterom II wojny światowej oraz wszystkich mieszkańców Łap, którzy w czasach okupacji sowieckiej zostali deportowani w głąb Związku Radzieckiego o godz. 12.00 zostaną również włączone syreny alarmowe. Zapraszamy mieszkańców do uczczenia pamięci pomordowanych oraz ofiar Golgoty Wschodu.

17 września 1939 r., łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, bez wcześniejszego wypowiedzenia wojny, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow, który Niemcy i ZSRR podpisały w dniu 23 sierpnia 1939 r.

Po dokonaniu przez ZSRR napaści na Polskę aresztowano ponad 200 tys. Polaków - oficerów, policjantów, ziemian i prawników. Obywateli II Rzeczpospolitej zmuszono do przyjęcia obywatelstwa radzieckiego. Masowe wywózki na Syberię objęły około 1 mln 350 tys. Polaków; około 22,5 tys. oficerów i policjantów zostało uśmierconych w Katyniu, Charkowie i Twerze. Do dzisiaj znamy 27 nazwisk osób z Łap, które znalazły się na listach rozstrzelanych w Katyniu, Miednoje, Twerze i Piatichatkach. Wśród nich było 19 – oficerów wojska polskiego i legionistów, 4 policjantów oraz 4 osoby cywilne.

W momencie ataku sowieckiego na Polskę, w Łapach znajdowały się jeszcze wojska niemieckie. Wycofały się one w ostatnim tygodniu września, natomiast już 26 września do miasta wkroczyły pierwsze oddziały sowieckie. Rozpoczęła się blisko dwuletnia okupacja sowiecka, która dla wielu mieszkańców skończyła się tragicznie.

 

Podziel się

Najnowsze wiadomości