Łapy

Dziś jest:
sobota, 19.01
-6°C
niedziela, 20.01
-3°C
poniedziałek, 21.01
-5°C
Imieniny:
Henryka i Mariusza
Solenizantom życzymy wszystkiego najlepszego!
Strona główna Aktualności

Nowy wóz strażacki w Płonce Kościelnej

2018-10-18 20:21
Opublikował: Administrator
Strażacy Ochotnicy z Płonki Kościelnej będą jeździć nowoczesnym samochodem ratowniczo-gaśniczym. Nowiutki wóz strażacki w czwartek (18 października) dojechał na miejsce. Prezes OSP Grzegorz Łupiński i druhowie z jednostki w Płonce Kościelnej nie kryją radości. To dla nich ważne wydarzenie. Spełniło się ich marzenie.

- To drugi nowy samochód dla OSP w Gminie Łapy. Dwa lata temu nowoczesny wóz strażacki otrzymała OSP Łapy - przypomnia burmistrz Urszula Jabłońska. - To efekt bardzo dobrej współpracy OSP, samorządu i rządu. Szczególne podziękowania składamy Panu Jarosławowi Zielińskiemu Wiceministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji - dodaje pani burmistrz.

Samochód ratowniczo-gasniczy wykonała firma Moto-Truck z Kielc. Samochód został dodatkowo wyposażony w ratowniczy zestaw hydrauliczny WEBER który służy do uwalniania osób z zakleszczonych po wypadku pojazdach.

Ochotnicza Staż Pożarna w Płonce Kościelnej, jako jedna z 12 jednostek w województwie podlaskim, otrzymała w czerwcu br. 850 tys. zł dotacji na zakup średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego. Dofinansowanie pochodzi z następujących źródeł:

  • 200.000,00 zł – Gmina Łapy
  • 50. 000,00 zł – Powiat Białostocki
  • 250.000,00 zł – Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji
  • 350.000,00 zł – NFOŚiGW oraz WFOŚiGW

Taki montaż finansowy został uzgodniony z Prezesem NFOŚiGW i zaakceptowany przez Wiceministra MSWiA – Jarosława Zielińskiego oraz Ministra Środowiska – Henryka Kowalczyka.

Dodatkowo z tych środków zostało zakupione wyposażenie samochodu m.inn. hydrauliczny zestaw ratowniczy, ubrania specjalne typu NOMEX, obuwie specjalne, hełmy Gallet. Jednostka posiada  agregat prądotwórczy, piłę do betonu i stali, pilarki do drzewa, quad i inne wyposażenie specjalne, jak też  środki ochrony osobistej, zakupione obecnie wyposażenie pozwoliło na doposażenie jednostki, co powinno uczynić ją w pełni przygotowaną do działań ratowniczo-gasniczych.

Dzięki podobnemu montażowi finansowemu i zaangażowaniu wielu instytucji udało się w 2016 r. zakupić nowy samochód ratowniczo-gaśniczy dla OSP Łapy. Teraz również strażacy z Płonki Kościelnej mają do dyspozycji nowoczesny samochód ratowniczo-gaśniczy.

W chwili obecnej na terenie gminy w podziale bojowym są 4 jednostki w tym OSP Łapy i OSP Uhowo ujęte w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gasniczym  oraz OSP Łupianka Stara i OSP Płonka Kościelna, które systematycznie są doposażane w sprzęt ratowniczy i gasniczy.
 
 
 

 

  • Nowy wóz strażacki w Płonce Kościelnej
  • Nowy wóz strażacki w Płonce Kościelnej
  • Nowy wóz strażacki w Płonce Kościelnej
  • Nowy wóz strażacki w Płonce Kościelnej
Podziel się

Najnowsze wiadomości